петък, 6 декември 2019 г.

В Бургас откриха реновираната Кула на фаропазача

 
Старата охранителна кула на пристанището се превръща в Посетителски център, съхраняващ историята на порта.
 Кулата на фаропазача, която бе открита точно по Никулден в Бургас, всъщност е старата охранителна кула на Бургаското пристанище. Кулата се намира на мястото където е бил историческият вход на пристанището, след откриването му през 1903 г., на метри от началото на вълноломната стена.

 

Източник: Архив на Община Бургас
През 1904 г. започва изграждането на металната ограда на порта, която стига до Кулата на фаропазача.
Кулата на фаропазача е реконструирана през 2019 г. със средства на "Пристанище Бургас" ЕАД. Облагороден е районът около кулата. Направено е озеленяване, поставени са пейки за отдих, монтирани са светещи стъклени пана, на които са представени исторически моменти, свързани с първото съвременно българско пристанище в Бургас.
 
 Източник: Пристанище Бургас
Посетителският център разполага с две малки зали. На първия етаж са подредени пана със стари снимки, свързани с историята на пристанището - строителството, преобразяването на емблематичния бургаски фар, както и фотоси, посветени на връзката на града и пристанището - любимо място за посещение на жителите и гостите на града. Изложени са и 4 автентични сребърни стъклени плаки с негативи на снимки, правени на пристанището от художника Петко Задгорски. Те са дарени от сина му Велин Задгорски.

В залата на втория етаж са изложени чертежи, използвани при строителството на бургаското пристанище. Те от периода 1895 г. - 1912 г. и са част от архива на порта. Един от тях - "План на пристанище Бургас" е от 1895 г. с автор инж. Адолф Герард (Жерар), главен архитект и главен инженер на пристанище Марсилия във Франция, по чийто проект е построено модерното бургаско пристанище. В експозицията са включени още: автентичен кош за товари със самар, който са използвали докерите в първите години след откриването на пристанището и котви на кораби, от различни периоди, открити в бургаския залив.

 
На сайта Десант.нет откриваме още любопитни подробности: Рисунка на ученик на Мърквичка, която илюстрира пренасянето на товарите от корабите с някогашните дисаги; кратък документален филм "В царството на розите", режисиран през 1928 г. от племенника на Иван Вазов - Александър; ведомост от 1909 г., от която се вижда колко и кои са били назначените в порта работници и какви заплати са получавали за труда си.
 
Източник: impressio.dir.bg

Новините от днес и със задна дата