„Аз бях медицинска сестра в училище, но поради пандемията всички медицински сестри са изпратени да работят в болница. Аз съм в най-голямата болница в Бронкс“, обясни Димова.
По думите ѝ всички лекари, независимо от техните специалности, също са изпратени на първа линия и се борят за здравето на заразените.
„В болниците ситуацията е много тежка, защото няма свободни легла, докторите и медицинските сестри нямат нормални маски. Маска, която трябва да се сменя след всеки пациент, те я използват всяка седмица. Хората са много изморени. Притесняват се за техните семейства и за себе си. Болните чакат по 5-6 часа, за да бъдат прегледани, а тежките случаи чакат дори по 40 часа за хоспитализация, допълни българката.
Медицинската сестра разказа, че се е тествала за коронавирус и очаква резултатът ѝ да излезе утре. Съпругът ѝ също минал през заболяването, като по думите на жената, температурата му се е задържала 38-39 градуса в продължение на почти две седмици, придружена с тежка кашлица.
„Всички се стремят да направят нещо. Хората се стремят да ходят с маски, с ръкавици, преди това избягваха. Винаги мотрисите в метрото са били пълни, сега са празни. Смъртта е най-вече в старческите домове, защото хората там са възрастни и е много трудно да се предпазят от коронавирус, защото много хора са заразени, но те просто не знаят“, разказа още Димова.
Лекарите в Ню Йорк предполагат, че заразата е тръгнала стремглаво още през февруари, но никой не е предполагал, че е коронавирус и затова нещата са били изпуснати. Като грешка се отчита и това, че училищата са затворили едва на 16 март.
Жертвите на Covid-19 са повече от тези от 11 септември
По данни, разпространени от здравни власти, в град Ню Йорк коронавирусът е взел повече жертви от дадените на 11 септември при атаката срещу Световния търговски център, предаде Асошиейтед прес. Вирусът е убил най-малко 3 202 души в мегаполиса, а при терористичната атака в града през 2001 г. в града загинаха 2753 от общо 2977 на американска земя.
Коронавирусът отново превърна от Ню Йорк в "кота нула" в националната американска трагедия, която променя живота на американците и техните свободи, отбелязва АП.
Първият смъртен случай от коронавирус в Ню Йорк беше на 13 март, по-малко от две седмици след потвърждаването на първия заразен.
Една от големите катедрали в Ню Йорк ще бъде превърната в полева болница, предаде ДПА. В катедралата "Сейнт Джон Дъ дивайн" (Свети Йоан Богослов) в Манхатън, една от най-големите църковни сгради в света, ще бъдат настанени най-малко 200 пациенти. Те ще са в медицински палатки, които до края на седмицата ще бъдат разпънати в централната част на храма, дълга 200 метра, съобщиха вчера църковните власти за в. "Ню Йорк таймс".
Предстоятелят на катедралата Клифтън Даниъл каза за вестника, че криптата ще се използва от медицинския персонал на съседна болница. Засега не е ясно дали в катедралата ще бъдат настанени пациенти с Ковид-19.
Плаващата военна болница "Комфорт" с 1000 легла, която пристигна неотдавна в Ню Йорк, ще започне да лекува и пациенти с коронавирус, каза губернаторът Куомо. Досега тя приемаше само страдащи от други заболявания.
Здравните власти съобщиха за нови 114 случаи в столицата Вашингтон, с които общият им брой вече е 1211, а починалите са 22-ма. На 30 март кметицата Мюриъл Баузър издаде заповед жителите на 700-хилядния град да си стоят у дома. Съседните щати Мериленд и Вирджиния направиха същото. Миналия месец Баузър обяви също така извънредно положение, затвори всички училища и нареди бизнесът, който не е от решаващо значение, да спре. Туристическите обиколки на Белия дом и Капитолия бяха отменени, а зоологическата градина, музеите "Смитсониън" и "Кенеди център" бяха затворени.
В неделя властите затвориха и популярен рибен пазар на крайбрежна алея, след като купувачите не се съобразиха с изискването за социална дистанция и се струпаха там в съботния ден./dnes.dir.bg