Драстичен скок на жалбите до институцията на омбудмсмана се наблюдава във връзка със задължения на граждани и запори на ЧСИ отпреди обявяването на извънредно положение на 13 март 2020 г. Това съобщава в свое становище, изпратено до правната комисия на парламента, общественият посредник Диана Ковачева.
В становището си националният омбудсман посочва, че немалка част от жалбите сигнализират за ситуации, в които граждани са останали без работа или са в неплатен отпуск, а се правят удръжки от съдебните изпълнители от последните получени от тях заплати при работодател или преведени по банковите им сметки, на които те разчитат, за да осигурят изхранването на семействата си по време на извънредното положение до намирането на нова работа или изтичането на неплатения си отпуск.
„Бих искала да Ви информирам, че след приемането на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. и обнародването му в ДВ, бр. 28/24.03.2020 г. институцията на омбудсмана е буквално залята от жалби и телефонни обаждания по повод на редакцията на чл. 5, ал. 2 от Закона.
Гражданите не са наясно дали разпоредбата се отнася само за налагане на запори от частни и държавни съдебни изпълнители от деня на обнародване в Държавен вестник до прекратяване на извънредното положение или и за удръжки по вече наложени запори на трудови възнаграждения и банкови сметки“, пише омбудсманът до народните представители.
„В някои жалби дори се посочва, че се прилага двоен стандарт и е проява на дискриминация да не се налагат нови запори, а по старите да продължава да се удържат суми. Сочи се, че не е справедливо да се даде глътка въздух на граждани, чиито доходи се запорират занапред, а не и на тези, на които вече са наложени запори и са изплатили част от задълженията си“, пише Диана Ковачева.
Омбудсманът обръща внимание и на факта, че проблеми описват и възрастни и трудноподвижни хора, които при запорирана банкова сметка, могат да получават несеквестируемите си средства на каса в банката, а не чрез банкомат. При наложените забрани за придвижване, а и тъй като тези лица са в рисковите за коронавируса групи, така наложените запори са още по-сериозно препятствие да получат паричните си средства, с които да преживяват.
В становището си омбудсманът подкрепя промени разпоредбата на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, с което се променя несеквестируемия доход от трудово правоотношение, обезщетение по трудово правоотношение, всяко друго възнаграждение за труд, пенсия и стипендия от 250 лв. на минималната работна заплата за страната. Тази неделя депутатите от правната комисия ще разгледат на второ четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, а в понеделник предстои окончателното му гласуване в пленарната зала.