Генетичното инженерство и други съвременни технологии, свързани с измененията в ДНК, може да са ключът към превръщането на вида ни в мултипланетарен, смятат множество учени, пише space.com.
Кенда Линч, астробиолог и геомикробиолог от Лунния и планетарен институт в Хюстън, който е тясно свързан с НАСА, твърди точно това.
"Ще трябва да се възползваме от генното инженерство, ако искаме да живеем, работим и създаваме семейства на Марс или други планети и луни", заявява Линч.
Вече се провеждат и експерименти в тази насока.
Учените са вмъкнали гени от бавноходки (Tardigrade) - едни от най-издръжливите животни в света, можещи да преживеят радиация и вакуум - в човешките клетки в лабораторията.
"Резултатите бяха обнадеждаващи. Подобрените човешки клетки показаха по-голяма устойчивост на радиация, отколкото техните "нормални колеги", споделя Кристофър Мейсън, генетик от медицинското училище на Университета Корнел в Ню Йорк.
НАСА и други космически агенции вече предприемат мерки за защита на своите астронавти физически, чрез екраниране на космически кораби и фармакологично чрез различни лекарства. Така че не е огромен идеен скок да се обмисли и защитата им генетично, при условие че тези мерки са доказани като безопасни, каза Мейсън.
Прекаралият една година в космоса американски астронавт Скот Кели също подкрепя идеята. След завръщането на Земята той се сблъска с някои здравословни проблеми, които са причинени от дългия му престой в космоса.
"Бавноходките и "екстремофилни" микроби, като устойчива на радиация бактерия Deinococcus radiodurans са естественият ни резервоар на редица суперспособности", добавя Мейсън, който е изследвал организма на Скот Кели след завръщането му на Земята.
Всички възможни проблеми могат да намерят решени, благодарение на
науката. Превръщането на човечеството в мултипланетарен вид, би повишило
възможността му да оцелее, както и би разширило кръгозора му към много
нови открития и възможности, споделят учените.