събота, 7 ноември 2020 г.

Препоръките от "Пирогов" за лекуване вкъщи на COVID-19

 Препоръки от "Пирогов" за COVID-19

Свои насоки и препоръки за препоръчителна профилактика при съмнения за зараза с Ковид-19 публикува най-голямата спешна болница в страната “Пирогов”.

Вътрешният документ е насочен към работещите в болницата лекари, медицински сестри и санитари, но може да бъде ползван за самонаблюдение реално от всеки човек.

Съветите и препоръките са събрани на база 7-месечния опит на “Пирогов” в лечението на пациенти с коронавирус. Спешната болница бе от първите, които започнаха да приемат и лекуват хора с Ковид-19, съобщава Bulgaria ON AIR. 

Паралелно с черните рекорди на заразени с коронавирус през есента нарастват и типичните сезонни вирусни инфекции, а симптомите често се припокриват, предупреждават от “Пирогов”. Заради това и техният основен съвет и при най-малкото съмнение да се търси консултация с лекар, а да не се изчаква влошаване.

Много хора обаче преувеличават симптомите си при телефонна консултация, за да извикат екип на Спешна помощ, който да ги прегледа, а това затруднява изключително много здравната система. От друга страна пък, са тези, които при наличие на обоняние например, (липсата му е един от отличителните белези на SARS-CoV-2) решават, че става въпрос за друг респираторен вирус и понякога търсят лекарска помощ твърде късно. Трета е групата на хората, които го прекарват много леко, но не обръщат внимание на симптомите, не се самокарантинират и разнасят вируса.

Симптомите, типични за коронавирусната инфекция, са разделени в няколко групи - ранни, леки, средно тежки и тежки, и са насока хората да се самонаблюдават за проявата им. Това не означава, че те не може да са сигнал за друга вирусна инфекция, но съчетаването им може да бъде ориентир и за личния лекар, когато бъде потърсен за съвет дори и по телефона.

Ето и насоките на медиците от “Пирогов”:

РАННИ СИМПТОМИ:

Конюнктивален дискомфорт - смъдене на конюктивата, сърбеж, сълзене, напрежение в очната мускулатура при движение на очните ябълки, тежест и болка при движение на очните ябълки

Назофарингален дискомфорт - смъдене и/или съхнене на назофарингеалните лигавици, хрема, промени в обонянието, загуба на обонянието, заглъхване на ушите, неповлияващо се при преглъщане

Орофарингеален дискомфорт - промяна във вкусовите усещания до поява на променен вкус, умерено изразена болка в гърлото, промяна на гласа

Тези ранни симптоми са характерни за множество грипни и грипоподобни заболявания и служат само като първоначален алармиращ сигнал. Последващото развитие ограничава Ковид-19 инфекция и следва да се направи консултация с интернист и/или лабораторно изследване, съветват от “Пирогов”.

ЛЕКИ СИМТОМИ:

Спорадично главоболие, бързо повлияващо се от аналгетици

Разбитост и мускулни болки

Повишаване на температурата до 37,5°С без втрисане

Пренебрежимо безапетитие с променлив характер

Пренебрежима отпадналост

СРЕДНО ТЕЖКИ СИМПТОМИ:

Повишаване на температурата над 37,5°С със или без втрисане, бързо и продължително (за 6-8 часа) повлияваща се от антипиретици; обилни изпотявания, предимно нощни

Спорадична кашлица със или без отхрачване (негноевидно)

Поява на задух при минимално физическо усилие

Чувствителна отпадналост, водеща до промяна на обичайния двигателен режим

Продължително и трудно повлияващо се от аналгетици главоболие

Трайна загуба на обоняние и трайно безапетитие

ТЕЖКИ СИМПТОМИ:

Температура над 38°С с постоянен характер, със или без втрисане, трудно повлияваща се и за кратко време (за не повече от 2-3 часа), или неповлияваща се от антипиретици

Постоянна отпадналост, прерастваща в безсилие (дори безпомощност) по време на пристъпите

Упорита продължителна кашлица (включително “подкашляне” като проява на безсилие), със или без отхрачване

Гръдна болка с опасващ характер

Задух и в покой, посиняване на ноктите, устните и “висулката” на ухото

Сърцебиене

Сънливост, унесеност.

“Не изчаквайте появата на тежка симптоматика, а направете своевременна консултация с лекар”, съветват от “Пирогов”. Още при първите симптоми човек трябва да уведоми началника си и да не ходи на работа до изясняване на причинителя на неразположението. Консултация с лекар по вътрешни болести и стриктно изпълнение на неговите препоръки, изследвания, режим на лечение и какви са правилата при домашно лечение препоръчват още от спешната болница.

ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ТЕРАПЕВТИЧНА СХЕМА ЗА ПРОФИЛАКТИКА

Лекарите от “Пирогов” посочват и конкретна схема на лечение, която включва съдоразширяващ и антивирусен медикамент, ацетилсалицилова киселина, растителен лекарствен продукт срещу синузит, кашлица и бронхит и медикамент, съдържащ стандартизиран миртол.

Препоръчва се терапията да стартира веднага след предполагаемия контакт със заразен или да се провежда продължително при спазване на съответния дозов режим и схема на приложение. При липса на противопоказания и добра поносимост профилактиката се провежда за курс от 6-9 месеца без прекъсвания, като всички медикаменти се приемат непосредствено преди храна (“със сядането на масата”), независимо от предписанията в съпътстващото опаковката указание, допълват медиците. Тъй като тази информация е предназначена за медици обаче, лекарите препоръчват немедицинските лица да не пристъпват към самолечение, защото то е рисковано за здравето.

Извън това е препоръчително в ежедневното меню да се включат 50-100 г сурово тиквено семе за период от 6-9 месеца (по възможност за целия есенно-пролетен период). Допустим е приемът на витамини и хранителни добавки, но след консултация с интернист./Zdrave.to

Новините от днес и със задна дата