събота, 3 юли 2021 г.

Делта мутацията: какви са симптомите и помагат ли ваксините?

  

Какви са симптомите на Делта мутацията на COVID-19 и помагат ли ваксините? Този вариант на коронавируса, известен като B.1.617.2, беше открит за пръв път в Индия и затова първоначално беше наричан индийска мутация.

Междувременно СЗО въведе нови обозначения за вариантите на коронавируса - мутациите, предизвикващи тревога, бяха обозначени с букви от старогръцката азбука:

Алфа (B.1.1.7), Бета (B.1.351), Гама (P.1), Делта (B.1.617.2). От края на миналата година вариантът Делта - тоест, индийската мутация, започна да се разпространява бързо по целия свят.

Данните на Световната здравна организация (СЗО) сочат, че вариантът Делта обхваща все повече страни. Междувременно той е регистриран в над 80 държави, с тенденция към покачване. Най-голям брой инфекции има във Великобритания, където този вариант на коронавируса е бил установен в над 46 000 случая (по данни към 17.6.2021).

От германския институт "Роберт Кох" предупреждават в тази връзка, че Делта мутацията ще стане най-разпространеният вариант и в останалата част на Европа. Въпросът в случая е не дали, а кога.

По-заразен ли е Делта вариантът?

Засега няма достатъчно научни изследвания, които да отговорят еднозначно на въпроса дали Делта мутацията е по-заразна. Но Мария ван Керкхофе от СЗО обяви в Туитър, че Делта мутацията е по-заразна както от изходния вариант на коронавируса, така и от Алфа варианта - тоест, британската мутация.

Данните от Великобритания го потвърждават. Между 2 и 9 юни броят на новите инфекции скочи с 30 000, което се дължи основно на Делта мутацията. Над 90% от британците с коронавирус са се заразили именно с тази мутация, показват данните на британските здравни власти.

По-смъртоносна ли е Делта мутацията?

И по този въпрос все още няма достатъчно данни, но едно е ясно: по данни на британските здравни власти, в страната вече има случаи на ваксинирани хора, които са починали след зараза с Делта мутацията. Седем души са починали на 21-ия ден след първата доза от ваксината, а 12 души са починали повече от 14 дни след втората доза.

Пак по данни от Великобритания инфекциите с Делта варианта водят до повече хоспитализации в сравнение с Алфа мутацията. В последно време във Великобритания стремително се увеличават случаите на заразени, които се нуждаят от прием в болница. Само между 7 и 13 юни са били хоспитализирани над 1300 души.

Предпазват ли ваксините от тази мутация?

Данните до момента показват, че както ваксината на BioNTech/Pfizer, така и препаратът на AstraZeneca предпазват от тежки форми на Ковид-19, предизвикани от Делта мутацията. В същото време обаче се вижда, че защитата спрямо този вирусен вариант е по-слаба, отколкото спрямо изходния вариант на вируса или Алфа мутацията.

Според изследване на британските здравни власти, което още не е потвърдено от независим източник, две дози от въпросните ваксини предпазват от болничен престой.

Според данните в изследването "Пфайзер" защитава до 94% от хоспитализация още след първата доза, а след втората доза дори до 96%. Ваксинираните с "AстраЗенека" са защитени до 71% след първата инжекция и до 92% след втората доза.

Какви са симптомите при зараза с Делта варианта?

Опитът от Великобритания сочи, че симптомите при зараза с Делта мутацията са по-различни от обичайните. Повечето заразени посочват, че са имали главоболие, хрема, прегракналост и температура. Някои от заразените са имали и кашлица. С други думи: симптомите приличат повече на силна настинка, поради което не всички веднага забелязват, че става дума за зараза с коронавируса.

Как да се пазим от Делта мутацията?

Важно е да се спазват обичайните мерки за хигиена и дистанция, да се носят предпазни маски, да се проветряват помещенията. Освен това не бива да се пътува до региони, в които Делта мутацията е силно разпространена. Най-сигурната защита обаче си остават ваксините.

Европа влезе във ваксинационна надпревара с варианта Делта

Текстът е публикуван ТУК.

Новините от днес и със задна дата