В последните 10 години тази дискусията относно
заплащането на „клас“ прослужено време периодично се подновява. В спора
по същество трябва да се въведе повече спокойствие и обсъждане на
аргументите „за“ и „против“.
Дискриминационно ли е плащането за „клас“ прослужено време, отговаря Тодор Капитанов - създателят на www.mywork.bg - автоматизирана безплатна платформа за трудовоправни консултации и съвети в помощ на всички работещи граждани в България.
По темата за дискриминацията относно заплащането на „клас“ прослужено време най-добре се е обосновал проф. д.ю.н. Васил Мръчков, като накратко ще резюмирам обосновката му по въпроса.
Трудът на по-младите работници и служители не притежава професионалния опит на по-възрастните, което го прави неравностоен с труда на по-възрастните в състава на основанието по закон, на което това допълнително възнаграждение се дължи, поради което не може да се поставя въпрос за дискриминация.
Това се отразява върху различието в извършваната работа от младите и от по-опитните работници и служители.
А съгласно Конституцията на Република България размерът на трудовото възнаграждение се определя според извършваната работа.
Тъкмо извършваната работа се изразява в заплащането на по-висок размер
на допълнителното трудово възнаграждение за придобит професионален опит
от по-възрастните работници и служители.
Последиците от него водят до влошаване на психологическия климат в предприятието, което засяга и интересите на работодателя. Това изисква полагане на особени грижи за младите работници - за тяхната професионална квалификация и опит, интеграцията им в общността на персонала, за осигуряване на настойничество върху тях, в най-добрия смисъл на това понятия и др.
Справка:
чл. 12 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата
чл. 48, ал. 5 от Конституцията на Република България