Новите правила ще влязат в сила на 15 октомври и са част от усилията на широката коалиция на премиера Марио Драги да убеди италианците да се имунизират.
Всеки работещ, който не може да представи валиден здравен сертификат, ще бъде отстранен от работа, без да получава заплащане, но не може да бъде уволнен, съобщиха министри, след като кабинетът одобри мярката.
Тези, които пренебрегнат разпоредбите, и ходят на работа, ги заплашва глоба между 600 и 1500 евро.За работодателите санкциите ще са от 400-1000 евро.
"Нищо подобно не е правено в Европа. . . ние сме в предните редици в света", каза министърът на държавната администрация Ренато Брунета. Той добави, че правителството очаква сега, веднага след оповестяването на новия указ, рязко увеличаване на ваксинациите, така че преди предвидените в него изисквания да влязат в сила, до голяма степен вече да е постигнат желаният ефект.
Макар някои страни от ЕС да разпоредиха здравните им работници да се ваксинират, никоя от тях не е направила здравния пропуск задължителен за всички работещи. Това значи, че Италия ще стане първата страна, в която ще бъде изпробван ефектът от подобна мярка.
Здравният пропуск беше първоначално замислен за облекчаване на пътуванията в Европа, но Италия бе сред групата европейски страни, които бързо го направиха задължителен за хората, желаещи да получат достъп до обществени места като музеи, фитнес зали и ресторанти на закрито.
През последните седмици в Италия имаше спорадични протести срещу засиления натиск върху хората да се ваксинират, но повечето политически партии, като и основните федерации на работодателите подкрепиха мярката, надявайки се, че тя ще предотврати следващи локдауни.
Пристигащите от България ще бъдат проверявани в Италия за наличие на антитела след ваксинация, поради прекалено много фалшивите български ваксинационни сертификати. При нулев брой на антитела, информацията ще бъде препращана на властите в България.