"Свидетели сме как органите на пациентите отказват един след друг. Въпреки интензивното лечение. Като плочки от домино. Това се случва и на млади хора", това разказват лекари и санитари от две интензивни отделения в Германия, цитирани от "Дойче Веле".
Фолкер Мог, главен лекар в интензивното отделение на клиниката в Кандел, Южен Пфалц, се тревожи, че скоро няма да могат да приемат нови пациенти.
В момента почти всичките 21 легла в интензивното отделение са заети, а броят на новите зарази остава висок. "Опасявам се, че скоро и тук ще стане като в Италия и Франция. Вървим към катастрофа", казва той.Всъщност в клиниката има още 8 свободни легла за интензивно лечение, но няма кой да ги обслужва. Пандемията допълнително изостри проблема с недостига на персонал.
"Никога не съм преживявал подобно нещо"
Санитарката Мари Грубе казва, че натоварването в интензивното отделение е
огромно. Заради изтощението работата вече не ѝ доставя никакво
удовлетворение. Но тя не е единствената. Главният лекар Фолкер Мог е
принуден да гледа безпомощно как все повече медицински сестри и санитари
напускат отделението или направо болницата - заради огромното
натоварване в пандемията.
Много от тях се прехвърлят към агенции за временна трудова заетост. Оттам ги наемат в болници или клиники, но получават 50% по-високо възнаграждение. След най-много 18 месеца наетият здравен работник трябва да бъде прехвърлен в друга клиника или да направи тримесечна пауза. В пандемията търсенето на обучен медицински персонал е нараснало значително.
В университетската болница в Майнц положението не е чак толкова драматично, но и там много от персонала е стигнал до границите на своите физически и психически възможности.
Там починалите от коронавирус вече се поставят директно в чували за мъртъвци - заради повишените хигиенни изисквания и нарасналите рискове от предаване на заразата. "Приготвяме мъртвите, слагаме ги в чувалите още преди близките им да се сбогуват с тях. Това е огромно изпитание за персонала - да знаеш, че затваряш ципа на чувала и никой никога повече няма да го отвори. Това е страшно", казва Блесинг.
"Опасяваме се, че към края на годината ще стане по-лошо"
И клиниката в Майнц има интензивни легла, които просто не могат да бъдат
запълнени поради липсата на персонал. От общо 42 легла в интензивното
отделение само 33 са обслужвани. "Все още успяваме да се справим, но се
опасявам, че към края на годината ще стане по-лошо. Ако положението
продължи да се изостря, ще трябва да наемаме допълнителен персонал от
агенциите за временна заетост", казва главният лекар на отделението Марк
Боденщайн.
В това интензивно отделение на университетската клиника в Майнц починалите от Ковид-19 пациенти от началото на пандемията досега са 52. "Свидетели сме как органите на пациентите отказват един след друг - въпреки интензивното лечение. Като плочки от домино. Това предизвиква смъртта им. Това се случва и на млади хора, които оставят вкъщи своите деца или възрастните си родители", казва лекарят. По думите му, има хора от персонала, които не издържат и отказват да работят в интензивно отделение.
"За Коледа си пожелавам повече ваксинирани"
"Ако трябва да си пожелая нещо за Коледа, това е да има повече ваксинирани", казва доктор Блесинг. А неговият колега Боденщайн добавя: "Имаме вече добри ваксини. Те могат да намалят значително тежкото протичане на болестта при заразените. Затова апелирам горещо: моля, ваксинирайте се! Много от колегите ми изнемогват, а аз и екипът ми не искаме и през следващата година да сме отново тук и да оплакваме вероятно 200-хилядната жертва на пандемията в Германия".