Евродепутатите одобриха мандат за започване на преговори по директива, която ще гарантира на всички работници в ЕС справедлива и адекватна минимална работна заплата. Проектът има за цел да определи минимални изисквания, за да се гарантира доход, който дава възможност за достоен стандарт на живот на работниците и техните семейства.
Парламентът настоява да бъде засилен и разширен обхватът на колективното договаряне, като бъдат задължени държавите членки, в които по-малко от 80 % от работниците са обхванати от тези споразумения, да предприемат активни стъпки за насърчаване на този инструмент.Според едно от предложенията минималната работна заплата трябва да бъде равна на 50% от средната работна заплата за страната.
Например - ако за третото тримесечие в България средната работна
заплата е изчислена на 1520 лева, минималната работна заплата по
европейски правила би трябвало да бъде около 760 лева на месец. Към
момента тя е 650 лева. От КНСБ подкрепят европейските предложения.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира:
Работодателите обаче искат всяка държава сама да си решава,
защото има достатъчно национални особености, с които такова решение
трябва да се съобрази. Предложението и на Европа, и на КНСБ минималната
работна заплата е половината от средната за страната не се харесва и
на Стоян Панчев от Еспертния клуб за икономика и политика:
Иван Нейков, директор на Балканския институт за труда и социалната политика коментира, че макар ЕС да е един от най-богатите региони в света, 95 милиона европейци живеят в риск от бедност:
"Социалната сфера е сферата на споделената компетентност на ЕС, а именно всяка държава решава за себе си и в някои случаи ЕС би могъл нещо да направи, т.е. да има някакви правомощия за създаване на регламенти. Чисто управленски европейската минимална работна заплата би трябвало да се реализира поетапно, а не изведнъж."
Над 15 години Европейският съюз търси пътища за хармонизиране на минималните трудови възнаграждения в страните членки, опитвайки се да намери баланс между защитата на работниците, спазването на принципите на конкуренцията и социалната справедливост.