10 съвета дават експертите на Комисията за финансов надзор за хората, когато се осигуряват за втора пенсия.
- Добре е да сте запознати със системата за пенсионно осигуряване в България.
- Грижата за обезпечеността ни на старини става във все по-голяма степен и наша грижа, не само на държавата.
С въвеждането на допълнителното пенсионно осигуряване, базирано на т.нар. капиталов принцип, се цели чрез допълнителната пенсия бъдещите пенсионери да могат да разчитат на доход, с който да поддържат обичайния си стандарт на живот. Добре е да сте запознати със системата за пенсионно осигуряване в България, обясняват експертите от КФН.
- Не оставяйте друг да прави избор вместо Вас, когато за първи път възникне задължението да се осигурявате, например при започване на първа работа, сам и навреме да изберете универсален пенсионен фонд. Изберете пенсионен фонд, в който да се осигурявате, до 3 месеца след първоначално започване на работа – по трудов договор, по граждански договор или като самоосигуряващо се лице. Ако не направите избора си в рамките на посочения срок, ще бъдете служебно разпределен в някой от действащите на осигурителния пазар фондове. Изборът на пенсионен фонд е важно решение, затова е добре внимателно да преценим къде да се осигуряваме.
- Преди да сключите договор с избраното от Вас пенсионноосигуритлно дружество внимателно се запознайте с правилника за организацията и дейността на съответния фонд и прочетете осигурителния договор, предлаган от дружеството.
Правилниците на всички пенсионни фондове, управлявани от съответните пенсионноосигурителни дружества, можете да намерите на страницата на КФН, в рубрика „Регистри и справки“ -> „Електронен регистър“ -> „Пенсионни фондове“. Образец на договор можете да поискате от осигурителния посредник или от служител на пенсионноосигурително дружество – те са длъжни да ви го предоставят. Договор може да сключите директно в офисите на избраното от вас дружество или чрез осигурителен посредник, но като представите нотариално заверено заявление.
Размерът на пенсията, която ще получавате, зависи основно от това, на какъв доход сте се осигурявали през трудовата Ви кариера. Не може да разчитате на висока пенсия, ако през повечето време сте се осигурявали на минимална работна заплата.
- Трябва да знаете, че при допълнителното пенсионно осигуряване (базирано на капиталовия принцип) Вие поемате инвестиционен риск.
Тъй като средствата по индивидуалната Ви партида се инвестират в ценни книжа, банкови депозити и недвижими имоти, стойността на един дял в пенсионния фонд зависи пряко от оценката по справедлива стойност на тези активи. Текущо тя може както да се увеличава, така и да намалява. Разумното инвестиране води до увеличаване на средствата на осигурените, но тяхното постоянно нарастване не е гарантирано. При капиталовия принцип на осигуряване, поверявайки средствата си на пенсионен фонд, Вие сами поемате инвестиционния риск.
- Интересувайте се от парите си и как те се управляват!
Въпреки, че към момента може да възприемате осигуряването за пенсия като допълнително финансово бреме, не забравяйте, че от него зависи до голяма степен обезпечеността Ви на старини. Парите, с които се осигурявате, са Ваши и е важно как се управляват. Затова е разумно, най-малкото да преглеждате внимателно информацията от годишното извлечение по индивидуалната Ви партида. Трябва да го получавате по пощата всяка година до края на месец май. От годишното извлечение можете да разберете каква сума е натрупана по партидата (Вашата сметка), каква доходност е разпределена, какви такси и удръжки са събирани.