След ваксинация мнозина усещат странични ефекти: умора, болки в ръката, главоболие. Но и хора, които са участвали в контролни групи и са получили само солен разтвор, също се оплакват от ефекти като след ваксина. Защо?
Уморени са, а са им инжектирали само солен разтвор
А чували ли сте за "ноцебо"? Концепцията е същата, макар и
обърната наопаки. Става дума за онези случаи, в които определена терапия
има отрицателни, вторични последици. Например, ако една
ваксина предизвиква вторични, неприятни ефекти.
Когато вместо истинската ваксина на контролната група се инжектира
просто безобиден разтвор с готварска сол, именно тогава говорим за
"ноцебо". И понеже хората в тази контролна група не знаят, че са
получили фалшива ваксина, при част от тях също се появяват странични
ефекти.
Учени от САЩ и от Германия систематично изучават ноцебо ефекта при ваксинациите срещу Ковид-19. И установяват нещо, което ни кара много да се замислим: над 35% от пациентите, получили фалшива ваксина, се оплакват от т.нар. системни странични ефекти, обичайни при истинската ваксина - например, главоболие и умора. А при близо 16% от пациентите се появяват локални последствия като зачервявания, болки в ръката или отоци. След втората "доза" още повече пациенти се оплакват от главоболие и умора - над 31%. А от локални странични ефекти по-малко - близо 12%.
При реално ваксинираните страничните ефекти от инжекцията са по-често явление. След първата доза почти половината пациенти се оплакват от т.нар. системни странични ефекти, а близо 70% - от локални. След втората инжекция броят на тези оплаквания нараства с още десетина процента.
Всички тези данни са от изследване на Юлия Хаас и Сара Балу от Медицинския факултет в прочутия Харвардски университет, проведено заедно с Фридерике Бендер от университета в Марбург и с още лекари от САЩ. Колективът е проучил данните от 12 изследвания на ваксинации, включващи общо над 45 000 пациенти, ваксинирани през последните 16 години, половината от които са получили ноцебо.
Като междинно обяснение: ясно е, че както при плацебо, така и при ноцебо ефекта става дума за самовнушение. Хората от контролните групи просто си въобразяват, че лекарството е помогнало или че ваксината е причинила странични ефекти.
Има ли ноцебо ефект и при истинската ваксина?
Най-вълнуващият въпрос в случая гласи обаче друго: А при какъв процент
от ваксинираните с реален препарат страничните ефекти също са плод на
самовнушение? Хаас, Балу, Бендер и другите им колеги стигат до един
удивителен резултат: дори при пациентите, инжектирани с истинска
ваксина, страничните ефекти в повечето случаи са продукт на въображението.