Засенчена от новините за пандемията, Македонския въпрос, войната и парламентарните боричкания, енергийната криза проправи тихия си път, по който фойерверките започват да гърмят все по-шумно. Засегнати са общини, институции, значими български исторически и туристически обекти. Непосилните сметки за ток и парно водят след себе си редица последствия - режим на уличното осветление, предразположение за водна криза, сериозни затруднения в градския транспорт.
Изнемогва и бизнесът - много производства са принудени да спрат работа, а служителите им са заплашени от прехвърляне на трудовата борса. Мораториумът, приет от Народното събрание, уж замрази цената на тока и парното за битовите потребители, но не това се вижда от новите сметки. Социалните мрежи вече прегрявят от сигнали за двойно и тройно по-големи суми спрямо тези от миналата година. Има и по-лоша новина. Мразовитият януари обещава още по-непосилни разходи през февруари. Енергийната криза вече започна.Режим на тока и парното, колапс и в обществения транспорт
Проблем с разходите за транспорта се появи и в други големи общини.
В Бургас спряха нощните автобуси и тролеите,
редуцирани са линиите. Подготвя се увеличение на билетчето - очаква
се от 1,50 лв. да достигне 1,70 лв. А за да изплати високите сметки,
общината предвижда и съкращение на служители.
Сметките за електричество се оказаха непосилни и за Столичната община, макар и тя е една от общините с най-голям бюджет. Кметът на София Йорданка Фандъкова заяви, че ситуацията с градския транспорт е тревожна - Метрополитенът не може да погаси сметките си за ток, а метрото е пред спиране.
По думите ѝ за електричество на подземния транспорт за декември 2021 година е 3 пъти по-голяма от тази през същия месец 2020 година, а компенсацията от държавата е крайно недостатъчна, защото в бюджета не са предвидени такива големи разходи за столичния транспорт.
Йорданка Фандъкова посочва още, че за трамваите, тролеите и електробусите фактурите са на стойност над 3,5 млн. за последните 2 месеца.
Междувременно управата на столичния район "Изгрев" обмисля режим на уличното осветление, защото сметките за ток са се повишили с 50% спрямо предходната година. По думите на кмета ситуацията е "доста притеснителна", защото първо ще се започне от осветлението на подлезите, а след това с ограничаване на потреблението на електричество и парно в общинските сгради, включително детските градини и училищата.
Във Варна увеличението на сметката за ток е над 2,7 пъти, а метанът за автобусите е скочил двойно. Фактурите за уличното осветление също показват суми близо 2 пъти по-големи в сравнение със същия месец преди година.
Пловдив пък отчита близо 3 пъти по-високи сметки за уличния ток през декември 2021 година, спрямо декември една година по-рано.
Междувременно в Ямбол предупредиха, че ВиК не може да изплати задълженията си за електрическо и областта е пред водна криза. Финансовото състояние на ВиК Сливен също не е добро заради дългове от сметки за електричество.
В Свищов пък има риск да затвори болницата, защото сумите във фактурите са непосилни и за нея.
Рилският манастир пък въведе режим на отоплението - работи по 8 часа на ден с редуване на радиаторите. Готви се предимно на дърва, които манастирът притежава от лятото. Светата обител отчита 3 пъти повишение на сметките си за електричество. Пред подобен проблем са изправени още много храмове в страната.
Омбудсманът Диана Ковачева пък предупреди, че центрове за хора в риск затварят врати заради сметките за ток и газ.
Още редица други общини са с режим на уличното осветление - Тетевен, Стралджа, Вълчи дол, Дългопол, Лесичово, Кнежа, Болярово, Горна Оряховица, Поморие и други.