Налагането на санкции на България заради наложеното от нея вето върху започването на преговори за присъединяване на Северна Македония към Европейския съюз е възможен вариант, особено ако София не промени позицията си. Това заяви в интервю за македонската редакция на „Гласът на Америка“ републиканският конгресмен Клаудия Тени, съобщава bTV.
В интервюто Тени коментира и темата с нерегистрираната у нас партия ОМО „Илинден“, която се обявява за политически представител на македонското малцинство: „Не одобряваме поведението на българското правителство и смятаме, че то трябва да понесе своята отговорност. Важно е то да се погрижи за това всички малцинства да бъдат третирани уважително“.
Не съм сигурна дали санкциите в момента са подходящи, но те биха могли да бъдат. Това е нещо много ефективно, особено ако те продължават да създават пречки и да излъчват негативизъм спрямо Северна Македония и Албания“, казва още Тени.
Важно е кой говори
Клаудия Тени е съпредседател на групата за приятелство със Северна Македония и на Македоно-американското общество.
На сайта си тя посочва, че е била единственият американски служител на Генералното консулство на Югославия в Ню Йорк и „поддържа активни отношения със своите приятели и колеги“ от мисията на разпадналата се с кървави етнически конфликти федеративна държава.
Това далеч не е първото ѝ изказване в подкрепа на РСМ.
Отворените данни показват, че тя има стандартния профил на консервативен политик от Републиканската партия. По време на последната си кампания тя е била сред най-крупните получатели на дарения от организации, борещи се срещу правото на аборт.
Какво казват Вашингтон и София
С наближаването на визитата на премиера Кирил Петков в Скопие се активизираха дезинформационните кампании по двустранните въпроси.
През последните дни анонимни сайтове завъртяха фалшивата новина, че зам.-държавният секретар за Западните Балкани Габриел Ескобар е настоял официално да бъде признато македонско малцинство.
Наложи се посолството на САЩ у нас да излезе с официална позиция, че „правителството на САЩ не е повдигало споменатите малцинствени въпроси пред българското правителство. Нашите дискусии с българското правителство са фокусирани върху нашата обща визия за по-силна, по-просперираща и обединена Европа чрез интеграция на всички нейни части, включително Западните Балкани“.