Външните министри на Европейския съюз не стигнаха до единна позиция на срещата си в понеделник, 21 март, дали и как да наложат санкции на доходоносния енергиен сектор на Русия заради нахлуването й в Украйна. Германия например аргументира защо е против, като каза, че ЕС е твърде зависим от руския петрол, за да обяви ембарго.
България също се обяви против налагане на ограничения за вноса на енергийни ресурси от Русия.
ЕС и съюзниците вече наложиха сериозни мерки срещу Русия, включително замразяване на активите на нейната централна банка, обсъжда се забрана за акостиране на руски кораби на европейски пристанища, изключване от системата SWIFT на всички руски банки - засега някои са "пощадени" и то именно тези, които обслужват търговията с енергийни суровини (Сбербанк и Газпромбанк).
По налагането на допълнителни санкции сякаш няма разногласия, но взимането на решение за търговско ембарго върху петрола, газа и въглищата разцепи ЕС.
Какви са фактите
ЕС е силно зависим от Русия за своите енергийни доставки. Повече от 1/3 от енергията в ЕС се генерира от петролни продукти, а друга 1/5 се генерира от природен газ. Твърдите изкопаеми горива, като въглищата, представляват 12,7% от енергийния микс на ЕС.
Москва осигурява повече от 40% от вноса на природен газ в ЕС, 26,9% от вноса на суров петрол и 46,7% от вноса на твърдо гориво като въглища.
Според тракер на Центъра за изследване на енергията и чистотата на въздуха (Centre for Research on Energy and Clean Air - CREA), независима изследователска организация, ЕС е платил повече от 16,8 милиарда евро за руски изкопаеми горива от началото на инвазията в Украйна, съобщи Евронюз (Euronews).
Какви са разногласията
Докато балтийските страни настояват за петролно ембарго, Германия и Италия, които зависят от руския газ, отблъскват такова искане заради и без това високите цени на енергията.
Евентуални санкции върху въглищата пък са червена линия за страни като Германия, Полша и Дания. За Холандия недосегаем е петролът, отбеляза Ройтерс (Reuters).
"Защо Европа трябва да дава на Путин повече време, за да печели повече пари от петрола и газа? Повече време за използване на европейските пристанища? Повече време за използване на несанкционирани руски банки в Европа? Време е да го изключите от контакта", написа литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис в Туитър.
Дипломат от ЕС отбеляза надеждите на някои в ЕС, че до юни Общността ще намери достатъчно алтернативни източници на енергия, за да обмисли сериозно петролно ембарго. За точни дати не се говори. Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жоеп Борел каза на пресконференция, че въпреки разногласията ЕС ще "продължи да изолира Русия", а конкретни решения (вкл. за петролно ембарго) ще бъдат взети по-късно.
Германия и Холандия, както се очакваше, заявиха, че ЕС е зависим от руския нефт и газ и не може да прекъсне доставките в момента.
"Въпросът за петролното ембарго не е въпрос на това дали искаме или не го искаме, а въпрос на това колко зависим от петрола", каза пред репортери германският външен министър Аналена Бербок, цитирана от Ройтерс.
"Германия внася много, но има и други държави-членки, които не могат да спрат вноса на петрол от днес за утре", каза тя. Бербок добави, че вместо това ЕС трябва да работи за намаляване на зависимостта си от Москва за покриване на своите енергийни потребности.
Въпреки енергийния преход към възобновяеми източници, Германия все още разчита в голяма степен на внос на нефт, газ и въглища. Повечето изкопаеми горива се внасят от Русия.
България на този етап не подкрепя санкции срещу Русия по отношение на вноса на петрол, заяви пред български журналисти в Брюксел министърът на външните работи Теодора Генчовска.