Председателят на Луганската народна република, призната от Русия, но не и от останалия свят, обяви, че в близко време на нейна територия може да се проведе референдум за влизане в състава на Руската федерация, съобщава ТАСС.
"Мисля, че в близко време на територията на републиката може да бъде проведен референдум, на който народът да осъществи своето абсолютно конституционно право и да си каже мнението за влизане в РФ. И съм уверен, че именно така ще стане", заяви Леонид Пасечник.
Изказването на ръководителя на непризнатата ЛНР предизвика разнопосочни реакции дори в Москва.
По повод думите на председателя на ЛНР Пасечник, шефът на комитета на Съвета на федерацията по конституционното законодателство Андрей Клишас заяви, че двете републики, признати с указ от Владимир Путин, са в правото си да влязат в състава на Русия, ако това не противоречи на конституцията на страната, съобщава РИА "Новости". "Москва призна техния суверенитет", допълни той.
Според председателя на комитета в Думата, който отговаря за присъединяването на независимите държави, евразийската интеграция и връзките със сънародниците, депутатът от комунистическата партия Леонид Калашников, сега не е моментът за такава стъпка.
Според него организиране на референдум по присъединяване на ЛНР и ДНР към Русия в момента е нецелесъобразно, защото доскоро и двете републики са били в състава на Украйна, дори според "минските споразумения".
Калашников отбеляза, че даже в националните републики, чиято независимост РФ призна, като Южна Осетия и Абхазия, не са взимани подобни решения.
И още един аргумент изтъкна той в подкрепа на тезата си, че подобен референдум е ненавременен. "Сега от републиките отсъстват много хора, които са евакуирани", коментира Калашников.
Ръководителят на Крим Сергей Аксьонов от своя страна застана зад намерението на ЛНР да влезе в състава на Русия.
"Ние, кримчани, напълно подкрепяме стремежа на героичния народ на Донбас към единство с Русия", заяви той.
Междувременно Украйна заяви, че проведен от Русия референдум в окупираните украински територии не би имал никаква правна стойност и би предизвикал твърда реакция от страна на международната общност, задълбочавайки международната изолация на Москва, предаде Ройтерс.
"Всички фалшиви референдуми във временно окупираните територии ще бъдат невалидни и няма да имат правна стойност", каза в изявление за Ройтерс говорителят на украинското външно министерство Олег Николенко.