След повече от 3 часа дебати парламентът прие на първо четене промените в Закона за съдебната власт, внесени от Министерския съвет, според които специализираното правосъдие трябва да бъде закрито. "За" гласуваха 134-ма депутати, а "против" - 73. Нямаше въздържали се.
Против предложението гласуваха ГЕРБ и ДПС, но "Възраждане" го подкрепи. В залата присъстваше и правосъдният министър Надежда Йорданова.
Измененията предвиждат закриване на специализираните съд и прокуратура и отмяна на "кариерните бонуси" на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), главния инспектор и инспекторите в Инспектората към ВСС.
Миналата седмица правната комисия в Народното събрание одобри промените след близо девет часа дискусия.
По време на днешния дебат в пленарната зала от "Продължаваме Промяната", "Има такъв народ" и "БСП за България" подкрепиха законопроекта и отбелязаха, че специализираното правосъдие не е оправдало целта, за която е било създадено. От ГЕРБ-СДС обявиха, че промените ще поставят под риск висящите наказателни дела.
Петър Кьосев от "Продължаваме Промяната" (ПП) отбеляза, че разглежданият законопроект е изключително важна предпоставка за началото на реформата на съдебната система в България. Той посочи, че в последните години всичко е започнало да бъде квалифицирано като организирана престъпна група само с една единствена цел да бъде разгледано от специализирания съд.
Вместо твърдяната специализация на неговата дейност с фокус върху тежката организирана престъпност и борба с корупцията по високите етажи, специализираният съд се превърна в алтернативен общ наказателен съд, при това крайно неефективен и неработещ по отношение на тези цели, посочи Кьосев.
Къде са знаковите дела и дела с висок обществен интерес, по които има влязла в сила осъдителна присъда, попита той. Според него обсъжданият днес законопроект ще осъществи точно това връщане на делата в системата на общи съдилища и възстановяване на баланса и справедливостта при тяхното разглеждане.
Дани Каназирева (ГЕРБ-СДС) го репликира, че твърденията, които излага, са крайно манипулативни, защото това не е съдебна реформа. Вие в т.нар. съдебна реформа не предлагате нито един нов механизъм за оптимизиране на наказателния процес. Това, което ще свършите единствено, е да поставите под риск висящите много тежки наказателни дела с правна и фактическа сложност и да прехвърлите организираните престъпни групи по места, там, където техните лидери и участници имат изградени трайни позиции. Не само не преодолявате тези регионални зависимости, но ги задълбочавате, посочи тя.
Андрей Михайлов ("Има такъв народ") коментира, че специализираният съд се създаде, за да бъдат заобиколени някои съдилища. Всъщност той беше порочно заченат, посочи той. Михайлов посочи, че със закриването на специализираното правосъдие борбата с корупцията няма да пострада, не е предвидено и изгонване на магистрати.
Става дума за 30 магистрати, така че съдебната власт може да поеме тези магистрати, допълни той. В проекта не е предвидено и няма такова нещо -делата, подсъдни на специализирания наказателен съд, няма да се прекратят, заяви Михайлов. Принципът на неизменност на състава ще бъде спазен, отбеляза той. Делата ще отидат в окръжните или в Софийския градски съд, спрямо фазата, на която са, допълни депутатът.
Анна Александрова (ГЕРБ-СДС) го репликира, че, дали са 30 или 50 съдии, това са човешки съдби. И ако всички си дадат отвод, недейте да убеждавате залата, че тези дела ще бъдат довършени и няма да се получи хаос, призова тя.
Борислав Гуцанов ("БСП за България") посочи, че специализираните съд и прокуратура са се превърнали в политически репресивен апарат. Ако се бяха изпълнили намеренията, с които започна тази реформа, нещата щяха да бъдат много по-различни, посочи той.