Правителството, което ще предложи ГЕРБ, ще бъде от експерти, които могат да стабилизират България. Това написа във Фейсбук лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който участва в среща на ЕНП в Атина.
Той е информирал за това председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, с която са разговаряли в рамките на срещата.
"ГЕРБ ще продължи диалога с всички парламентарни партии, защото на България е необходим кабинет, който да ускори работата по приемането на всички закони по Плана за възстановяване и устойчивост", добавя Борисов.
В понеделник от 10:00 часа президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на най-голямата парламентарна група в 48-ото Народно събрание. От ГЕРБ-СДС трябва да получат мандата, а те вече обявиха, че са готови да представят състав на правителство.
Във Фейсбук Борисов пише още, че благодарение на парламентарно мнозинство, начело с ГЕРБ, страната ни вече е задвижила процеса по изпращане на военна помощ на Украйна.
"Въпреки кризите, през които преминава страната ни, потвърдихме и евроатлантическата ориентация на България по отношение на придобиването на втората част от ескадрилата F-16. България подкрепи и перспективите за членство на Република Северна Македония в ЕС, но е време и съседката ни да изпълни своите задължения от този процес като даде конституционни гаранции за правата на всички свои граждани", отбелязва лидерът на ГЕРБ.
По-рано днес бившият премиер написа в социалната мрежа, че ГЕРБ ще предложи състав на кабинет.
"Убеден съм, че на държавата ни е необходимо стабилно правителство. Това заявих пред председателя на Европейския парламент Роберта Мецола, с която разговаряхме в рамките на срещата на ЕНП в Атина. Благодарих ѝ, че Европарламентът за пореден път подкрепи България по пътя й към Шенген и подчертах, че е недопустимо пред страната ни да се поставят допълнителни политически условия, след като отдавна сме изпълнили всички критерии за членство", написа още Борисов.
Лидерът на ГЕРБ е обсъдил и темата за нелегалната миграция с канцлера на Австрия, която също има резерви към присъединяването на България в Шенген.
"Темата за миграционните потоци към Европа е изключително тежка и намирането на работещи механизми за овладяването ѝ заслужава вниманието на всички държави-членки. Миграцията и опазването на външните граници на ЕС не са национален, а общ европейски въпрос. Това заявих в откровен разговор с канцлера на Австрия Карл Нехамер. Изразих надежда, че българските власти ще могат да дадат отговори на всички въпроси и да успокоят основателните притеснения на Австрия и на някои други държави-членки", съобщава в поста си Боросов.