Снимка: БТА
Остават часове до пълното слънчево затъмнение, което ще е видимо от Северна Америка и може да се наблюдава от Мексико, Канада и Съединените щати. Затъмнението ще започне след 21 часа вечерта българско време, като близо 32 милиона души са на пътя на природното явление. От България то няма да може да се наблюдава, но екип от Института по астрономия при БАН вече замина за Мексико, а няколко групи български астролюбители се отправиха и към американския щат Тексас.
Нетърпеливи ентусиасти вече окупират най-подходящите места за наблюдение на момента, в който луната напълно ще закрие слънцето. В Канада са особено нетърпеливи, тъй като не са ставали свидетели на подобно явление от 35 години.
Очакваното слънчево затъмнение е най-интересното астрономическо явление за годината поради продължителната си пълна фаза, коментира пред БТА Пенчо Маркишки - физик в Института по астрономия при БАН и катедра "Астрономия" при СУ "Св. Климент Охридски".
Пълните слънчеви затъмнения предлагат единствената възможност за изследване на слънчевата корона чрез фотографски наблюдения от Земята, обясни той. Затова е обичайно екипи от цял свят да се стичат към местата, откъдето ще премине сянката на Луната, т.е. откъдето ще се наблюдава пълна фаза, и то с максимална продължителност, поясни още ученият.
Екип от Института по астрономия при БАН вече замина за Мексико, както и няколко групи български астролюбители, които се отправиха към Мексико и Тексас, САЩ. Това са дестинациите, където пълната фаза ще продължи най-дълго. Наблюдателите пренасят със себе си немалко апаратура и оборудване, внимателно подготвени месеци преди самото явление, каза Маркишки.
Той е автор на "Гид на любителя астроном" - издание на катедра "Астрономия" във Физическия факултет на СУ, което дава информация за астрономическите явления през годината и съвети за наблюдението им за любителите-астрономи.
Затъмнението ще се наблюдава като частично слънчево от източната част на Тихия океан, Централна и Северна Америка, северната част на Атлантическия океан и остров Гренландия.