понеделник, 8 април 2024 г.

Светът в очакване на слънчевото затъмнение, български учени ще наблюдават от Мексико

  

                              Снимка: БТА

Остават часове до пълното слънчево затъмнение, което ще е видимо от Северна Америка и може да се наблюдава от Мексико, Канада и Съединените щати. Затъмнението ще започне след 21 часа вечерта българско време, като близо 32 милиона души са на пътя на природното явление. От България то няма да може да се наблюдава, но екип от Института по астрономия при БАН вече замина за Мексико, а няколко групи български астролюбители се отправиха и към американския щат Тексас. 

Нетърпеливи ентусиасти вече окупират най-подходящите места за наблюдение на момента, в който луната напълно ще закрие слънцето. В Канада са особено нетърпеливи, тъй като не са ставали свидетели на подобно явление от 35 години. 

Очакваното слънчево затъмнение е най-интересното астрономическо явление за годината поради продължителната си пълна фаза, коментира пред БТА Пенчо Маркишки - физик в Института по астрономия при БАН и катедра "Астрономия" при СУ "Св. Климент Охридски".

Пълните слънчеви затъмнения предлагат единствената възможност за изследване на слънчевата корона чрез фотографски наблюдения от Земята, обясни той. Затова е обичайно екипи от цял свят да се стичат към местата, откъдето ще премине сянката на Луната, т.е. откъдето ще се наблюдава пълна фаза, и то с максимална продължителност, поясни още ученият. 

Екип от Института по астрономия при БАН вече замина за Мексико, както и няколко групи български астролюбители, които се отправиха към Мексико и Тексас, САЩ. Това са дестинациите, където пълната фаза ще продължи най-дълго. Наблюдателите пренасят със себе си немалко апаратура и оборудване, внимателно подготвени месеци преди самото явление, каза Маркишки.

Той е автор на "Гид на любителя астроном" - издание на катедра "Астрономия" във Физическия факултет на СУ, което дава информация за астрономическите явления през годината и съвети за наблюдението им за любителите-астрономи.

Затъмнението ще се наблюдава като частично слънчево от източната част на Тихия океан, Централна и Северна Америка, северната част на Атлантическия океан и остров Гренландия.

Сянката на Луната ще премине по ивица, чиято ширина ще достигне 197 км и по протежение на която ще може да се наблюдава пълно слънчево затъмнение. Лунната сянка ще "докосне" Земята в Тихия океан, ще премине през Мексико, както и през някои от централните и североизточни щати на САЩ, като Тексас, Арканзас, Мисури, Илинойс, Индиана, Охайо, Ню Йорк, Върмонт и Мейн. След това тя ще пресече за кратко източна Канада и по-точно - провинция Ню Брансуик. После ще продължи през северната част на Атлантическия океан, където нейният път ще приключи, обяснява още физикът от БАН.

По време на затъмнението Слънцето и Луната ще бъдат в съзвездието Риби. Максималната фаза ще настъпи един ден след лунния перигей, т.е. ден след момента, в който Луната се приближава максимално до Земята, обикаляйки я по своята елиптична орбита. Поради това Луната ще бъде с по-голям видим диаметър, което ще повиши продължителността на пълната фаза до 4 минути и 28 секунди за наблюдател от района на гр. Гомес Паласио, щата Дуранго, Мексико.

Частичните фази ще започнат в Тихия океан в 18:42:12 ч. българско време. Пълното затъмнение ще започне в 19:38:49 ч., също в Тихия океан. Максималната фаза на пълното затъмнение ще настъпи в 21:17:18 ч. в Мексико. Краят на пълното затъмнение ще бъде в 22:55:34 ч. - в Атлантическия океан, а на частичните фази - в 23:52:19 ч., също в Атлантика.

Въпреки че без съответната апаратура затъмнението у нас няма да може да бъде наблюдавано, в столичния "София Тех Парк" то ще се излъчва на живо, като учени ще обясняват как се случват слънчевите явления и по какъв начин се отразяват на живота ни.

Последното пълно слънчево затъмнение, наблюдавано от България, беше през 1999 г. Следващото, което ще може да се види от територията на нашата страна, ще е през 2081 г. 

През април астролюбителите могат да наблюдават и кометата 12P/Понс-Брукс

Маркишки добави, че за любителите астрономи вечерите през месец април тази година предлагат възможност за наблюдение и на кометата 12P/Понс-Брукс. Тя се наблюдава на около 8 градуса вдясно и по-ниско от ярката планета Юпитер, която е видима в посока запад-югозапад, веднага след свечеряване. Сега е много удобно кометата да бъде открита с бинокъл, ниско над западния хоризонт вечер, като се използва Юпитер за ориентир, съветва .

В момента яркостта на кометата е с близо половин звездна величина по-висока от прогнозната, което улеснява нейното наблюдение. По прогнози, давани от компютърните планетариуми, сега тя трябваше да бъде с яркост около 4.5-а видима звездна величина, а тя е от 4.0, като по-малката стойност означава по-висока яркост.

Кометата 12P/Понс-Брукс ще премине през своя перихелий на 21 април, на разстояние 116,82 млн. километра от Слънцето. Най-близо до Земята тя ще бъде на 2 юни, на разстояние 231,28 млн. километра от нашата планета, но тогава тя няма да може да се наблюдава поради видимата й близост до Слънцето. От нашите географски ширини 12P/Понс-Брукс ще бъде достъпна до вечерите на 17 - 18 април, когато веднага след стъмване тя ще бъде много ниско до западния хоризонт, каза още Маркишки.

Новините от днес и със задна дата