Задушаваща миризма, пепелища, изгорели 10-15 къщи. Такава е картината в ямболското село Воден ден след огромния пожар. Димът го няма, но хората описват случилото се като кошмар, съобщи БНР в свой репортаж.
Думи от огнения ад
"Червено небето. Почна да идва отгоре. Като лумна, като почна да пука - такъв страшен дим беше! Полицаите ни измъкнаха от къщите."
"Около нас всичко е изгоряло. Няма какво да гори вече."
"Сухо е. Отнякъде е тръгнало. Не е от селото пожарът."
"За 10 минути изгоря като факел. Тази вечер сме под звездите."
"Всичко, което сме събирали 40 години, е пепел."
"Половината село е изгоряло. Няма живот вече в това село."
Доброволците
Рисковете за здравето и живота са реални, затова трябва да се спазват основни правила. Има нужда от хора, които да помагат, но трябва да запазим човешкия живот на първо място, коментира пред БНР д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците, която отправи призив за събиране на доброволци днес в село Отец Паисиево.
"До късно снощи ситуацията не беше много позитивна. Продължава да гори. Има остра нужда от доброволци. Гасенето на пожари е доста опасно занимание."
Запитан как са екипирани доброволците, д-р Цветков отбеляза, че "има недостиг на много неща", защото "системата, както е организирана, не задоволява всички потребности, за да можем да вършим тази работа".
"На терен хората са подготвени. Там се прави възможно най-доброто", подчерта Цветков, но беше категоричен, че организацията на доброволците в страната не отговаря на условията.
"Такива бедствия вероятно ще се случват все по-често и ще бъдат все по-тежки. Рисковете нарастват, но нашата организация е далеч от средните европейски нива. Има нужда и от подобряване на нормативната уредба. В момента системата е изключително тромава. Има проблеми с оборудването, с екипировката."
По думите му, сега е трудно доброволци от едно място да се използват на друго.
Според д-р Ясен Цветков има "крещяща нужда" от подобряване на законодателството за доброволните формирования.
Животните
"Още днес трябва да тръгнат комисии да описват щетите. Всичко е опожарено. Животните стоят в едни голи полета и блеят по цял ден. Хубавото е, че има поне вода."Това каза по БНР Симеон Караколев, съпредседател на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите (НОКА). На първо време се доставят фуражи и друга храна за бедстващите животни в опожарените райони, уточни той.
Програмата "Де минимис" изплаща на база унищожени животни и унищожен фураж, но пасищата минават по друга процедура, отбеляза Караколев.
Държавата трябва да реагира нестандартно, защото ситуацията е такава. Трябва да покаже на тези хора (потърпевшите стопани), че е загрижена, смята той.
Симеон Караколев акцентира върху изгорелите заради жегите пасища, не само в районите с масирани пожари, и върху спешната нужда от подпомагане на животновъдите.
"Не е ОК да стоим и да чакаме баба Пенка да си пусне заявлението", заяви той.