Бащата и дъщеря му, които бяха поразени от мълния в Стара планина не са имали почти никакъв шанс, заяви в "Денят започва" Красен Георгиев - ПСС. От Планинската служба са комуникирали с оцелялото дете, от което са получавали информация за точното местоположение. По думите му то е имало шанс, защото сигурно е било на растояние от попадението на мълнията.
"Сами разбирате колко здрава психика се иска да имаш, за да може да дадеш подробна информация за състоянието на роднините си в такава ситуация".
"Това наложи много бърза реакция с оглед на динамичната метеорологична обстановка и това наложи веднага да потърсим въздушна помощ като с това организирахме нашите колеги по земя", разказа Красен Георгиев от ПСС.
Той разказа, че е отнело време да се събере нужната информация за местонахождението на пострадалите, за да може да бъде насочен хеликоптерът. Време е било необходимо и за изчакване за подобряването на условията в планината.
"Дали металното въже е причина - твърде вероятно. Но пак казвам, дори да нямаше метално въже, вероятността да се случи това, е също толкова голяма", посочи Красен Георгиев.
Според него от изключителна важност е преценката какво би могло да се направи - кога да се тръгне, дали да не се върне човек в по-ниското.
"Но за съжаление някой път нещата стават толкова бързо и внезапно, че няма време за бърза реакция".
От ПСС предполагат, че бащата с двете деца са се опитали да слязат максимално бързо, за да се "махнат от високата част на върха", но за нещастие се е случило това. Той добави, че всеки висок и каменист връх са също потенциално опасни.
Георгиев даде практически съвети как да се предпазим в условия на буря. "Най-доброто решение е да не си там, в планината, по време на гръмотевична буря", обобщи той.
Оцелялото 13-годишно момче е настанено в пловдивска болница. Лекарите казаха вчера, че то е в добро общо състояние. Детето не е засегнато от мълнията, подчертаха от Клиниката по педиатрия, където от вчера са му извършени обстойни изследвания. То е в шок заради преживяното и в момента с него работи психолог, допълниха от болницата.
"Нямаше много време за разговори с детето - машината от авиобаза "Крумово" пристигна по същото време като нас и го качихме", каза спасителят Христо Сливков пред bTV.
По негова информация бащата е имал опит в планината. Мъжът и децата са били подходящо облечени за летен преход в планината. Въпреки това са подценили прогнозата за гръмотевични бури.
"При буря, дори да няма заслон, трябва да се слезе на ниско. Моят съвет е винаги да има алтернативен маршрут, нищо не е на всяка цена", коментира планинският спасител.
Относно забавянето на хеликоптера той обясни, че машината е тръгнала веднага след като метеорологичната обстановка го е позволявала. "Това е жестока трагедия. Когато има пострадали деца е особено болезнено. Имало е буря във високата част на Стара планина. Връх Купена е най-алпийският там. И от двете му страни пътеката е с откатерване", обясни той.", отбеляза Сливков пред Нова тв.
По думите му и от двете страни на върха има метален парапет - за
безопасност на туристите. "Маршрутът изисква движение на "четири крака" -
с опора с ръце. Има метално въже, което да помага на преминаващите. В
този случай жертвите не са били в непосредствена близост до него. Добре
бяха облечени, с големи раници. Хеликоптерът тръгна веднага, щом времето
позволяваше. Медицинският хеликоптер беше възпрепятстван, иначе можеше и
той да се намеси", каза още Сливков.