сряда, 24 юли 2024 г.

Саркофагът от плажа е боядисван с фасадна боя, вероятно е подготвян за маса

  

                            Снимка: БТА

Откритият на плажа в курорта "Св. св. Константин и Елена" древен саркофаг е бил подготвян за маса, съобщава "24 часа". "Боядисан е с фасадна боя, прилича на латекс, в момента я чистим. Не мога да кажа със сигурност кога е била положена", каза реставраторът към историческия музей във Варна Милен Маринов. 

Процесът ще отнеме време, ще се правят и технически експертизи.

"В момента сваляме на определени места боята от саркофага, правим разкривки, за да видим какво има под нея, има ли остатъци от оригинално оцветяване, какъв е методът на изработка, което ще даде информация доколко е автентичен саркофагът", допълни пред БТА Маринов, който е част от екипа, който работи върху находката, забелязана вчера следобед на плажа от пенсиониран полицай във ваканция пред неоткрит още хотел.

Маринов допълни, че още нищо не може да се каже за атрибуцията, докато не се направят достатъчно разкрития, които ще дадат информация дали е стар или е нов. "В момента с най-елементарните физични методи отстраняваме боята, по-нататък има и други изследвания, които могат да се направят", обясни експертът.

"Ние току-що започваме, още не можем да кажем нищо. Може да е автентично, може да е автентично доработвано, може да е нещо, което някой си е поръчал да му направят, има доста начини да се състари нещо, което е направено съвременно", коментира още Маринов.

Според мнението на експертите при първоначалния оглед, културната ценност е от римската епоха, с богата релефна украса, вероятно от периода II- III век сл. Хр., с приблизителни размери 90 х 235 х 75 см. Четирите страни на саркофага са украсени с характерни релефни стилизирани орнаменти - гирлянди с висящи гроздове, животински глави, розети, лабрис /двуостра брадва/ и др.

По време на откриването му обаче върху него е имало солиден мраморен капак с три ниши. Според запознати това е сигурен белег, че старината е била приготвяна да краси нейчий богаташки дом в тузарския комплекс. За да се постави капака, саркофагът дори е бил рязан с флекс, подозират експерти. Възможно е в него да е имало и останки и те да са били изхвърлени, допълва "24 часа".

"Капакът е съвременен и се съхранява в Регионалния исторически музей", каза пред изданието директорът му Игор Лазаренко. Той смята, че боята е нова. Находката не е типична за северната част на страната, по-скоро, украсата свидетелства, че е от западна България. "Но всичко ще стане ясно, когато се отстрани фасадната боя", допълни Лазаренко.

Как се е отзовала на плажа такава ценна и тежка находка обаче, към момента никой не знае.

Новините от днес и със задна дата