В рубриката "Числата на седмицата" по NOVA Ева Костова провери какъв улов вадим от българските води. Оказва се, че количеството все повече намалява, за сметка на вноса, който се увеличава. В разгара на лятото проверихме и колко риба консумираме.
По този показател заемаме предпоследно място в Европейския съюз, въпреки че всеки втори българин заявява, че слага риба на масата си поне веднъж седмично.Ако трябва да избираме между риба и морски дарове, в България определено бихме предпочели рибата. Но колко от нея консумираме? По данни на Министерство на земеделието и храните близо 90% от хората консумират риба поне веднъж месечно. С 10% по-малко са тези, които слагат риба на масата си по няколко пъти на месец, а малко над половината българи – дори всяка седмица.
Консумира се основно у дома, а годишното количеството е близо 8 килограма на човек. Това ни отрежда предпоследно в Европа, където консумират средно по 24 килограма на година. Рекордьор в това отношение е Португалия с 57 килограма годишна консумация на човек.
А какво е количеството улов на риба и други водни организми, което от Агенцията по рибарство и аквакултури регистрират у нас годишно?
Оказва се, че то варира постоянно, но въпреки това, е все по-малко. През миналата година не достига и 7 000 тона. Това е със 17% повече от година по-рано, когато добитото количество е било най-малкото за последните 5 години. Тогава спадът е бил с близо 40% на годишна база. Улов от над 10 000 тона у нас за последно е регистриран през 2019 година.
Регистрираният годишен улов у нас идва предимно от водите на Черно море. Почти половината от него е цаца, една трета са рапани, а първата тройка се допълва от сафрид, макар той да има значително по-малък дял в черноморския улов.
Що се отнася до видовете риби, които вадим най-често от река Дунав, на първо място е шаранът.
Повече по темата гледайте във видеото.