ГДБОП и НАП разбиха организирана престъпна група, укрила над 9 милиона лева от данъци от търговия със зърно и торове. Това обявиха на съвместен брифинг заместник-директор на ГДБОП старши комисар Калин Литов и зам.-шефът на НАП Евгени Нанков.
Разследващите са констатирали, че щетите за държавния бюджет са нанесени за периода от 2021 г. до средата на 2024 г.
Операцията се е провела на 9 август на територията на София, Враца, Монтана и Плевен. Претърсени са 27 адреса, задържани са 9 души, като с повдигнати обвинения са шестима, трима от които са с мярка за "задържане под стража".
"Досъдебното производство и действията се ръководят от Софийската градска прокуратура и към момента продължават действията по разследването. Във вторник беше гледана мярката на задържаните, има лица, които са оставени "под стража", заяви Литов.
По думите му организираната група е имала верига от фирми, чрез които е осъществявала престъпната си схема.
Действали са, като са укривали данъци по две направления - при търговия със зърнени култури и торове. "При търговия със зърнени култури се дължи корпоративен данък, а при торове корпоративен и ДДС", отбелязва старши комисарят.
Той подчертава, че схемата е била сложна и добре направена, за да бъдат прикрити получателите. Оказва се, че част от зърното е продавано на нашия пазар, а друга е било изнасяно извън страната.
"Установени са лица, които са били пълномощници на фирмите. За периода от почти 2 години, едно от лицата е изтеглило на каса сумата от 57 млн. лева", казва Литов. Той уточни, че сумата не е изтеглена на един път, а от различни банки са искани суми над 300 000 лева.
Евгени Нанков заяви, че групата е продавала продукцията си на производители, които приходната агенция не може да установи. "При работата си престъпната група е създавала мрежа от фирми, които правят документална обосновка на продуктите", посочва той.
По думите му те са вкарвали документи за стокооборот в размер над 90 млн. лева.
"От там се прави изводът, че спестеният корпоративен данък от 10% е в размер на 9 млн. лева. Узаконеният поток се причислява към фирми, които не са реални търговци. При тях вече се прави опит да се изсветли този оборот, тъй като при тях има опит за покупка на стоки. Там има вече реални фирми с реална продукция, така се смесват потоците. Паралелно се търгува и с торове. За да не плащат ДДС се използват фактури от фирмите от първото ниво, така резултатите за ДДС се регулират. Сключвайки фактури за нереално доставки е нанесена щета за около 2 млн. лева", добавя Нанков.
По думите му парите са служили, за да се прикрива, че всичко е легално. Те са били инвестирани в недвижима собственост и имоти и луксозни коли.
По неофициална и непотвърдена информация на в. "24 часа" с бандата е свързан депутатът от ДПС Джейхан Ибрямов, като се твърди, че той е използвал единственият иззет автомобил. Ибрямов обитавал и един от апартаментите, купени от една от фирмите със спестените от данъци пари.