Кадър от БНТ
"От дадените указания на ЦИК разбираме, че е предоставена една банкова сметка и от двете ДПС-та". Това коментира пред БНТ преподавателят по конституционно право Наталия Киселова.
Тя смята, че Централната избирателна комисия не иска да влиза в спора и отлага решението колкото е възможно.
Определи като правилно едновременното приемане на документите, но не и указанието партията ДПС да бъде извадена от едната от двете коалиции."Това е въпрос на субектите, които са създали коалициите. Ако ЦИК беше последователна, трябваше да поиска и нови подписи в подкрепа на съответната коалиция", отбеляза Киселова.
Според нея комисията има няколко варианта на действие - най вероятният е да откаже регистрация и на двете коалиции, понеже не са изпълнили указанията. По думите на Киселова другите опции са:
"Да даде на едните субекта "политическа партия", на другите - името. Така и двете ще получат нещо. Третият вариант, който е много възможен - ако се отиде на съдебен контрол, ВАС да даде и партията, и името на единия субект - тогава ще видим как съдебната власт става част от предизборната кампания", посочи преподавателят по конституционно право.
Междувременно в интервю за БНР относно проблема с регистрирането на двете фракции на ДПС за предстоящите предсрочни избори бившият председател на комисията адвокат Александър Андреев заяви, че не е добър знак толкова дълго време ЦИК да забавя регистрацията на един участник в изборите.
"Всички очакват ЦИК в крайна сметка да вземе своето решение във връзка с регистрирането или не на двете коалиции. Достатъчно дълго време този въпрос стои открит. Все пак 11 септември е крайната дата за регистрация на партии и коалиции. Ако бъде отказана регистрацията на някоя от коалициите, тя има и допълнителен срок до 35 дни преди изборите. Не дава добър знак работата на Комисията от тази гледна точка - толкова дълго време да забавя регистрацията на един участник в изборите. Би следвало ЦИК в днешния ден да заседава и да даде отговор на въпроса коя от двете и дали ще ги регистрира или не, за да може оттук нататък да бъдат предприети от участниците съответните действия, за да могат да защитят своята позиция", коментира той.
ЦИК е колективен орган, който взема решенията си с 2/3 от присъстващите на заседанието, напомни Андреев.
При липса на такова мнозинство в Комисията - това е решение за отхвърляне, посочи той и обясни: "При решение за отхвърляне се отхвърля самият предложен проект на решение, който е обсъждан в рамките на заседанието на ЦИК. То също е решение с номер и подлежи на обжалване пред ВАС".
"Сами по себе си указанията са част от цялостното производство по регистрация и би следвало самият краен акт на регистрация или отказ от такава да подлежи на самостоятелно обжалване, а не междинните действия, които ЦИК извършва в рамките на това производство", отбеляза още експертът.
"Указания, дадени в отрицателен аспект, т.е. някой да бъде изваден от определена коалиция, независимо дали става въпрос за ДПС или за друга политическа партия, е нещо, което само по себе си считам, че не би следвало да бъде правилно от гледна точка на това да се иска да се извади една политическа сила", изказа мнението си Александър Андреев, като отбеляза обаче, че липсва достатъчно информация и мотиви, които са довели до това решение.
По думите му по скоро се очаква указанията да дават позитивни насоки за това как да се допълнят или поправят документи, за да могат да бъдат съотносими към закона.