Няколко държави от Европейския съюз смятат да оспорят плана на Международния валутен фонд да се ангажира с Русия по икономически въпроси за първи път след нахлуването в Украйна, пише Bloomberg, като се позовава на запознати източници.
По време на среща на пратениците на ЕС, провела се в сряда, Франция, Белгия и Полша, както и няколко балтийски и скандинавски държави, са изразили изненада от решението на МВФ по-рано този месец да поднови годишните икономически прегледи с Москва, добавя агенцията.
Представител на Литва е заявил, че Вилнюс планира да повдигне въпроса директно пред управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева по време на обяд в събота в Будапеща с европейските финансови министри.
Дипломатът е добавил, че според му този ход предлага на руския президент Владимир Путин икономическа помощ и легитимност на фона на усилията на ЕС и САЩ да изолират Русия.
Според представителя на Литва на срещата в сряда мисия на голяма международна организация в Русия след инвазията може да бъде използвана от Москва като пропаганда, за да покаже, че международната ѝ изолация отслабва, добавят източниците на Bloomberg.
Вилнюс планира да изпрати писмо до Георгиева, което очаква да бъде подписано от няколко страни членки на ЕС. В документа ще се изразява загриженост за процес, който изглежда води към нормализиране на отношенията с Москва.
МВФ каза по-рано тази седмица, че подновява годишните прегледи на икономиката на Русия, тъй като икономическата ситуация в региона е "по-спокойна" от преди. Прегледът, известен като оценка по член IV, е "взаимно задължение" на фонда и неговите членове.
"Член IV не е опция, а институционално задължение за фонда и се изпълнява в полза на цялото членство", каза МВФ в имейл отговор на въпроси в четвъртък.
"Сега вярваме, че сме в ситуация, в която можем да предоставим икономически анализ", казва в интервю ръководителят на европейския отдел на Фонда Алфред Камер.
И МВФ, и Русия отказват да изяснят кой е инициаторът на този ход.
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън каза в интервю миналата седмица, че не възразява срещу годишния преглед, но ще има проблем Москва да получи финансова подкрепа от МВФ. Министерството на финансите на САЩ отказва да коментира повече. Русия не е кандидатствала за помощ от МВФ от 2000 г.
МВФ казва, че персоналът на институцията ще започне виртуални дискусии с руските власти на 16 септември и след това ще пътува до страната за лични дискусии. Това посещение е планирано да започне на 1 октомври, според източниците на Bloomberg. Според един от тях от МВФ са се опитали да убедят Русия да проведе срещите в трета страна.
Този ход дойде малко след като Ксения Юдаева, бивш първи зам.-управител на Руската централна банка, беше назначена от Москва за неин представител в изпълнителния съвет. Тя заменя Алексей Можин, заемащ поста от 90-те години на миналия век.
Икономиката на Русия е нараснала с 4% годишно през второто тримесечие, изчисли Федералната статистическа служба на страната. Растежът вероятно ще се забави през останалата част от годината, според икономисти, анкетирани от Bloomberg.