неделя, 20 октомври 2024 г.

Минималната работна заплата все пак ще бъде 1077 лв. догодина

  

Минималната работна заплата все пак ще бъде 1077 лв. през 2025 г. Това потвърди в предването "Защо, господин министър?" по бТВ служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов. Той посочи, че е наясно със спора на работодатели и синдикати, но правителството трябва да изпълни закона.

"В чл. 244 на Кодекса на труда е записано, че минималната работна заплата е 50% от средната работна заплата за страната. В този смисъл правителството е задължено да изпълни нормативната уредба. Виждам спора между синдикатите и работодателите, участвам в срещите с тях и зная техните становища", посочи той и поясни, че минималната работна заплата все пак ще бъде 1077 лв. от началото на януари 2025 г.

Ивайло Иванов подчерта, че е много важно да се транспонира европейската директива за минималната работна заплата и това трябва да стане до 15 ноември. Той обаче посочи, че тази директива не задължава страните от ЕС да се придържат към формулата за 50% от средната работна заплата, а препоръчва да се стремят към този процент.

"В България на минимална работна заплата работят 490 000 души, така че не считам, че твърденията на работодателите са много верни. Въпреки споровете между тях и синдикатите, аз виждам един позитивен момент - и двете страни са убедени, че сегашният начин за определяне на минималната заплата не е много добър", каза още той.

Според него от една страна трябва да се развива икономиката, но от друга - да се гарантира достоен живот на работещите.

Начинът, по който се осъвременяват пенсиите - по Швейцарското правило, е разписан в законодателството. Ако обаче става дума за дефицита в бюджета, това е нещо различно. Все пак аз съм убеден, че пари за увеличение на пенсиите и на минималните работни заплати ще има", категоричен е той.

Социалните разходи, заложени в бюджета на министерството за следващата година, са със 720 млн. лв. повече и тези средства са необходими за изплащането на всички социални разходи, поясни министърът.

"Това, което правителството ще направи, а от там респективно и Министерството на трупа и социалната политика, след като в края на месеца излезе анализа за пенсионната система, ще наложим всички доклади и ще преценим кое е най-подходящото. Аз считам обаче, че пенсионната ни система е една от най-стабилните. Мерките, които могат да се предприемат, са много. Една от тях е да се повишат доходите на хората, като така ще се повишат и вноските в НОИ. Друга мярка е увеличаването на самата вноска, но не мисля, че това трябва да се прави сега", каза той по повод последния актюерски доклад на НОИ.

Максималният осигурителен доход трябва да следва тренда на минималната работна заплата и да се увеличи с подобен процент. Максималният осигурителен доход се разглежда от всички като бреме, но аз искам да кажа, че той дава права на всички хора, които имат по-високи възнаграждения - като болничните, майчинските и т.н.", посочи той.

Социалният министър коментира и искането на учителите да минат към втора категория на труд. Според него те и в момента се пенсионират по-рано - около 59 г. за жените и около 61 г. за мъжете.

Новините от днес и със задна дата