Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ПК на ВСС) намали заплатата с 10% за шест месеца на Румяна Иванова от районната прокуратура в Благоевград. Причината - тя е забавила над 80 преписки и дела, съобщи "Лекс".
Предложението за образуване на дисциплинарно производство срещу Иванова беше внесено в началото на миналата година от районния прокурор на Благоевград Борислав Ковачки. Той поиска тя да бъде наказана за системно неспазване на сроковете в процесуалните закони и неизпълнение на служебните задължения.
Днес кадровиците единодушно решиха да ѝ намалят заплатата с 10% за шест месеца, защото за периода от 2019 г. до 2022 г. тя е забавила 48 производства и над 33 преписки.
Същевременно колегията прекрати част от производството срещу нея във връзка с неспазването на сроковете по 10 дела. Причината за това беше посочена, но вероятно става дума за изтекли давностни срокове.
Не за първи път колегията разглежда казус със забавени от Румяна Иванова дела.
В края на 2021 г. шефът на РП-Благоевград беше внесъл предложение за образуване на дисциплинарка срещу нея, отново за системно неспазване на законоустановените срокове. Прокурорската колегия образува дисциплинарка и избра състав. В началото на 2022 г. Ковачки внесе второ предложение за същите обстоятелства, а ПК на ВСС обедини двете в едно производство.
Дисциплинарният състав проверил натовареността на Иванова и констатирал, че тя е под средната за страната. Освен това било установено, че Румяна Иванова вече на два пъти (през 2010 г. и 2017 г.) е била наказвана именно за забавени преписки и дела. Това според състава показва системност на извършените от прокурорката нарушения. Но поради влошеното здравословно състояние на Румяна Иванова, настъпила смърт в семейството ѝ, извънредното положение заради пандемията, но и отчитайки вече наложените наказания, дисциплинарният състав предложил тя да бъде наказана със "забележка".
На 30 ноември 2022 г. Прокурорската колегия разгледа казуса, но не
успя да събере необходимото мнозинство за налагане на наказание. В
подкрепа на предложението за определяне на "забележка" гласуваха петима
от присъстващите членове на ПК на ВСС, един беше "против". За да има
решение, са необходими поне шест гласа. Така финалното решение на
колегията беше, че не налага наказание на Румяна Иванова. Казусът стигна
до Върховния административен съд, който потвърди отказа на колегията да
накаже Иванова.