Румънското Министерство на националната отбрана съобщи, че около 2:30 часа, системата за радарно наблюдение на румънската армия е засякла въздушна цел с малки размери в Черно море на около 45 километра от село Сфънту Георге, окръг Тулча, предаде Аджерпрес, цитирана от БТА.
"Поради факта, че откритата цел се движеше по маршрут към държавната граница на Румъния, бяха задействани съгласно процедурите структурите на Бойната служба за разширена охрана на въздушното пространство под ръководството на НАТО, а впоследствие и на въздушната полиция под национално командване", се посочва в съобщение на министерството.
"За наблюдение на ситуацията излетяха последователно два самолета F-18 на испанските военновъздушни сили от 57-а военновъздушна база "Михаил Когълничану" и съответно два самолета F-16 на румънските военновъздушни сили от 86-а военновъздушна база Борча", информира министерството на отбраната.
Според цитирания източник радарният сигнал е показал преминаване на сухопътната граница на Румъния около 4:00 часа в зоната на село Гура Портицей. В този момент Националният център за военно командване е уведомил Главния инспекторат за извънредни ситуации за прилагане на мерки за предупреждаване на населението в североизточната част на окръг Констанца.
Радарите за въздушно наблюдение са следили непрекъснато маршрута на целта, която се е насочила към населеното място Коджалак в окръг Констанца, като максималната дълбочина на проникване в националната територия е била 19 километра. Бойните самолети не са имали визуален контакт с целта в нито една точка от маршрута ѝ, се отбелязва в съобщението.
Системата за наблюдение е загубила радарния сигнал южно от село Коджалак около 4:30 часа.
"Прекратяването на въздушната тревога беше предадено около 5:10 часа, а бойните самолети се върнаха в базите си на дислоциране. От наличните данни в момента не е установена вероятност за съществуване на зона на сблъсък на територията на страната", отбелязва цитираният източник, като допълва, че силите на Министерство на националната отбрана ще направят оглед на зоната днес.
Министерството посочва, че е информирало в реално време съюзническите структури по отношение на ситуацията и остава в постоянен контакт с тях.
Това е втори подобен случай в Румъния в рамките на два дни. В четвъртък вечерта страната също вдигна два испански и два румънски изтребителя, след като неидентифициран обект наруши въздушното ѝ пространство в югоизточната част на страната близо до Черно море.
Премиерът Марчел Чолаку заяви вчера, че министерството на отбраната анализира възможността за "кибер предизвикателство, тъй като пилотите не са имали визуален контакт с дрона".
Членката на ЕС и НАТО, която има 650-километраова обща граница с Украйна, неколкократно е намирала фрагменти от руски дронове на своя територия през изминалата година след атаки от страна на Москва срещу украинска пристанищна инфраструктура, напомня Ройтерс.
Въпреки че много от фрагментите падаха в Румъния, след като дроновете
са били унищожени от украинската противовъздушна отбрана,
безпокойствата нараснаха през септември, когато въздушните пространства и
на Румъния, и на Латвия бяха нарушени от руски дронове, отбелязва
агенцията.