"Добре би било и площадът, и катедралата да се преименуват от "Св. Александър Невски" на "Св. Иван Рилски", заяви историкът проф. Иван Илчев, който е и член на смесената българо-македонска историческа комисия.
Така професорът подкрепи идеята на общински съветници от "Синя София" площадът да бъде преименуван на българския светец и небесен покровител на България."Мотивировката е абсолютно правилна - това е най-почитаният български светец. Допълнителен въпрос е доколко Александър Невски е светец", коментира историкът по БНР.
Според него през последните години в историческия печат на Русия масово се доказват идеи, че неговият морален образ по никакъв начин не е на светец.
"Да не говорим за убийства, които е извършил в собственото си семейство. Има и доста исторически податки, че е приел мюсюлманството. За нас той е случаен светец, той е светец-покровител на руския император Александър Втори", категоричен е професорът по история.
Подумите му Александър Невски в Русия става популярен след Октомврийската революция заради прословутата му фраза във филма на Сергей Айзенщайн ("Александър Невски", 1938 г.), че който с меч дойде при нас, от меч ще загине. "Това се превръща в мощен пропаганден удар за Сталин в подготовката за Втората Световна война", коментира проф. Иван Илчев.
По думите на проф. Илчев традициите трябва да се пазят, докато имат някакво смислово значение.
"Аз се чудя светецът Александър Невски какво смислово значение има за българския народ. Реално няма".
Илчев, който е член на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия на България и Република Северна Македония, коментира като разумно разделянето на РСМ от Албания в преговорния процес за интеграция в Европейския съюз, като посочи, че Скопие се самоизолира и дори държавата им може да се разпадне.
"Проблемът на Северна Македония е на север от тях. Сръбската пропаганда работи неотклонно в Македония. В определени периоди там е имало и българска пропаганда, но тя се прекъсва за дълги периоди, а сръбската на практика е работила през цялото време. Голяма част от държавните ръководители на РСМ са получили образованието си в условия на Югославия".
Историкът беше категоричен, че Съвместната комисия не може да промени нищо, ако няма политическа воля.