Тол системата разработи техническата възможност да засича средна скорост, стана ясно на проведена работна среща днес в Националното тол управление, обявиха от МРРБ. На нея пред министъра на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова, инж. Стоян Николов - член на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура", началника на кабинета Кирил Габеров бе представена готовността на тази функционалност на системата.
Отчетени бяха и резултатите от проведени тестове в периода 18 - 23 октомври 2024 г. на участък от Северната скоростна тангента на София. Стана ясно, че в този период е засечен автомобил, който се е движел по трасето със средна скорост от 203 км в час.
В последните 24 часа статистиката показва, че с превишена скорост над 140 км в час са се движили 494 леки автомобила. 642 коли са се движили със скорост между 101 и 120 км в час, а други 2707 са преминали през трасето със средна скорост между 121 и 140 км в час. Системата е отчела, че в този период 3 автобуса под 12 тона са се движели по Северната скоростна тангента със средна скорост между 80 и 100 км/час. Със същата скорост са преминали 219 автобуса над 12 тона, а скоростта на друг е била между 101 и 120 км/час. Средната скорост на 19 тежкотоварни автомобила над 12 тона е била между 80 и 100 км/час, а на други 3 - между 101 и 120 км/час.
Също така стана ясно, че системата има възможност да предава информация за правоприлагане от всички тол камери, допълват от МРРБ. За отчитане на средна скорост се използва снимков материал от устройствата, разположени в началото и в края на даден пътен участък (сегмент) които засичат номерата на автомобилите. Системата отчита дали те са леки или тежкотоварни и ограниченията на скоростта за всеки вид превозни средства.
Предстои провеждане на тестове на други участъци от републиканската пътна мрежа в страната и сертифициране на системата от Българския институт по метрология.
Трябва да спазим административните процедури, да се получи потвърждение от МВР, че получават данните от тол системата и могат да ги обработват, каза пред участниците в срещата министър Коритарова. И изиска за всяка предстояща дейност да бъдат поставяни срокове за изпълнение до пълното въвеждане на функционалността в експлоатация.
Промените в Закона за движение по пътищата, с което ще се дефинира
нормативно понятието "средна скорост" са внесени в Народното събрание. С
влизането им в сила ще се създадат условия за намаляване на
пътнотранспортните произшествия, ще се повиши пътната безопасност и ще
бъдат спасени човешки животи, допълват от МРРБ.