Успешен тестови полет на първия български изтребител F-16 Block 70 бе извършен на 22 октомври 2024 г. в производствената база на компанията-производител "Локхийд Мартин" в Грийнвил, Южна Каролина, съобщиха от Министерство на отбраната.
По време на полета са изпълнени голям брой системни тестове за проверка на работните и на свръхзвуковите способности на самолета.
Тестваният изтребител F-16 Block 70 е първият от общо 16, които България ще получи, съгласно двата договора, подписани съответно през 2019 г. и 2022 година.
През 2019 г. тогавашното българско правителство - третият кабинет "Борисов", плати 1,3 млрд. долара или около 2,2 млрд. лв. по договор между САЩ и България за производството и придобиването на осем самолета F-16 Блок 70 (шест едноместни и два двуместни). Пакетът включва обучение на пилоти и наземни екипажи, логистика, помощно оборудване и военна техника. Плащането бе одобрено и от парламента на 26 юли 2019 г.
През април 2020 г. бе обявен договор между Lockheed Martin ("Локхийд Мартин") и ВВС на САЩ за възлагане на договора за производство на самолетите F-16 Block 70. Това се считаше за началото на процеса. Според междуправителствения договор първите два самолета трябваше да бъдат доставени в средата на 2023 г., а последните два - през първото тримесечие на 2024 г.
След доставката на самолетите трябваше да започне тригодишен период на поддръжка на оборудването и системите, който трябва да приключи в началото на 2027 г.
През 2022 г. стана ясно обаче, че има двугодишно забавяне на договорените срокове, обяснено с проблеми с доставки на елементи от производители извън САЩ по време на коронавирус пандемията. Сега се очаква първият самолет да пристигне у нас през март 2025 г. Той ще бъде използван за обучение на техническия състав.
Докато се бавеше производството и доставката на първите осем
изтребителя, Народното събрание разреши на служебното правителство да
склвючи сделка за още осем самолета F-16C/D Block 70. Стойността на
новата сделка бе 1,29 млрд. щатски долара, в което влиза и придобиването
на тактическа радиосистема.