Страници

понеделник, 4 ноември 2024 г.

Харалан Александров: Касиране на вота би довело до цялостна дестабилизация

                                                     Стопкадър bTV

Касиране на изборите би довело до цялостна дестабилизация и влошаване на ситуация с демокрацията в България. Друг вариант е да се отворят няколко секции или да се разсейваме, докато отшуми. Това коментира в студиото на NOVA социалният антрополог Харалан Александров във връзка с вълната от желаещи за касиране на вота. Според него въпреки съмненията за честността на изборите кабинет може да се изгради.

"Проблемът не е в съмненията, те ще се засилват поради цялостната ерозия на доверието в демокрацията. Проблемът с кабинета е по-скоро свързан с отношенията между партиите. Те са силно антагонистични. Имаме една голяма партия - ГЕРБ, но не достатъчно голяма, за да сформира управление, но достатъчно голяма, за да не може без нея. Имаме две средни партии - ПП-ДБ и "Възраждане", четири малки и едно джудженце. Сега може да се види кои партии имат интерес да има управление и кои от това да продължи противопоставянето", коментира Александров.

"Много категорична е позицията на "Продължаваме промяната" или поне на човека, който лидира там - Асен Василев, че ще саботира всички опити за съставяне на правителство, водено от ГЕРБ. Той го каза съвсем категорично. В този смисъл е разумно да се мисли за друго решение. Това изглежда априори провалено", посочи социалният антрополог. По думите му декларацията на ПП-ДБ за "санитарния кордон" е изнудване и ГЕРБ "трябва да са луди да подпишат подобно нещо".

Според него "Демократична България" и "Да, България" са заглъхнали напоследък. "Там е малко по-балансирана позицията. Но ПП казват, че или са на власт и те се разпореждат с държавата, или са в яростна опозиция. Бойко Борисов го е научил по трудния начин и не виждам смисъл да ухажва някой, който го ненавижда. Напълно разбираемо е, че се мисли за алтернативни варианти", смята Александров.

Според него в ПП-ДБ тече радикализация и напълно се е изгубил разумният глас. "Там мъдрият човек беше Христо Иванов, но той се самоотписа като политически пенсионер. Някак си си тръгна с дълбочината, визионерството и мащаба на мисленето", коментира Александров.

Според него съставянето на правителство с "Възраждане" изглежда неприемливо, тъй като те искат радикални неща. Извън тази партия и ПП-ДБ, ГЕРБ има възможност за съставяне на кабинет с ДПС-НН, АПС, БСП и ИТН. "Това са партиите, които имат отношение към управлението и искат да са в управлението. Другите имат интерес да са в опозиция", поясни антропологът. "В този диапазон от четири партии има нужда от много сложна договорка. Не може да се мине с някаква програма или платформа. Аз не виждам как те ще бъдат в обща коалиция", посочи Александров.

Той посочи още, че ПП-ДБ очевидно избират да бъдат опозиция: "Очевидно разчитат, че на следващите избори, към които водят страната, ще спечелят по-висок резултат".

Относно резултата на ДПС - Ново начало, той заяви: "Говоря си с хора, които с гордост казват, че са гласували за Пеевски - защото са малцинство, защото са маргинализирани, защото са слаби, защото са жертва на глобализацията". На въпрос защо партията на Пеевски печели повече гласове от АПС, той обясни: "Защото е силен, защото Доган е отпаднал, дистанциран и оттеглен. Пеевски е еманация на това, което Доган 30 години казва - че той разпределя порциите". Освен това лидерът на ДПС-Ново начало изглеждал като "енергичен, напорист, неудържим лидер".

Според политолога Ружа Смилова причината да не се бърза със съставянето на кабинет е, че се чакат резултатите от "едни избори зад океана, които ще направят възможно нещо" (изброите в САЩ). 

Относно касирането на вота тя коментира, че "ако се говори за формиране на кабинет в такава нечиста среда, защото има сериозни съмнения за легитимността на резултатите, е необходимо да се изнесат данни кой е печелил от тези машинации и подправяния".