сряда, 6 ноември 2024 г.

"Файненшъл таймс": "Лукойл" продава рафинерията в Бургас на катарско-британски консорциум

Снимка: БТА, кореспондент на БТА в Бургас Христо Стефанов

 Руският енергиен гигант "Лукойл" планира да продаде най-големия си актив на Балканите - "Лукойл Нефтохим Бургас", на катарско-британски консорциум. Сделката се очаква да бъде сключена до края на годината в знак на намаляващото влияние на Москва върху балканските енергийни мрежи, съобщава "Файненшъл таймс".

Според медията руската компания е обявила това си намерение в писмо до президента Владимир Путин, който трябва да одобри сделката.

"Лукойл" е избрал като купувач консорциум, съставен от "Орикс глоубъл" (Oryx Global), контролирана от катарския бизнесмен Ганим бин Саад ал Саад, и базираното в Лондон търговско дружество "Ди Ел Хъдсън" (DL Hudson), и би желал да приключи сделката до края на годината. Ганим бин Саад ал Саад имаше интерес и към покупката на рафинерията на "Лукоил" в Сицилия Ай Ес Ай Би (ISAB), но мощностите бяха продадени на частната кипърска инвестиционна компания "Джи Оу Ай енерджи" (G.O.I. Energy), подкрепена от базираната в Женева търговска фирма "Трафигура" (Trafigura).

"Орикс" е отказал коментар по темата, а от "Ди Ел Хъдсън" не са отговорили на изпратените им запитвания, посочва "Файненшъл таймс".

Пред БТА от пресслужбата на "Лукойл Нефтохим Бургас" посочиха, че няма да коментират информацията на този етап.

В писмото до Путин като потенциални купувачи на "Лукойл Нефтохим Бургас" са посочени и "Сокар" (Socar), държавната енергийна компания на Азербайджан, "Казмунайгаз" (KazMunayGas), държавната енергийна компания на Казахстан, както и турската петролна група "Опет" (Opet).

И трите компании не са отговорили на изпратените им запитвания.

Руската компания държи мажоритарния дял в "Лукойл Нефтохим Бургас" с контролна "златна" акция на българската държава.

"Файненшъл таймс" припомня, че ЕС наложи пълна забрана върху вноса на руски нефт, което затрудни операциите на "Лукойл" в България. Държавата също прилага натиск върху руския собственик да напусне страната, като наложи 60% данък върху печалбата на рафинерията и забрани износа на продукти, произведени от руски суров петрол.

Бизнес изданието цитира и коментар от Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията, който смята, че българските власти трябваше да накарат "Лукойл" да продаде още по-рано.

"Ясно е, че това е най-лошият риск за икономическата сигурност в Европа и НАТО. Представете си, че френската EDF, италианската Eni или британската BP бяха руска собственост. Щеше ли да отнеме 1000 дни на бомбардировки върху Украйна, за да се вземат мерки?", пита той.

Новините от днес и със задна дата