четвъртък, 12 декември 2024 г.

Официално от Брюксел: България и Румъния стават пълноправни членки на Шенген от 1 януари 2025 г.

  

България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г.

Това става окончателно възможно, след като на редовно заседание на Съвета на ЕС "Правосъдие и вътрешни работи" във формат министри на вътрешните работи днес бе прието единодушно Решение за отпадне на проверките на вътрешните сухоземни граници за България и Румъния, считано от 1 януари 2025 г. 

На редовното заседание на Съвета "Правосъдие и вътрешни работи" в белгийската столица присъства и българският вътрешен министър Атанас Илков. 

"Сделка! Министрите на вътрешните работи току-що приеха решение за премахване на контрола по вътрешните сухопътни граници с и между България и Румъния от 1 януари 2025 г. Голяма победа за България, Румъния и цяла Европа!", написаха от Унгарското председателство на Съвета на ЕС в профила си в социалната мрежа "Екс".

Дългоочакваното решение беше последната стъпка от успешната интеграция на двете страни към Шенгенското пространство.

Контролът по вътрешните въздушни и морски граници с България и Румъния беше премахнат на 31 март 2024 г.

Предложението на Унгарското председателство на Съвета на ЕС получи предварително одобрение от посланиците на страните от ЕС в края на ноември. На 30 декември миналата година бе прието предложението на Испанското председателство на Съвета на ЕС за отпадане на въздушните и морските граници в Шенген за България и Румъния. Тогава единствено Австрия бе против пълното премахване на шенгенските гранични проверки за двете страни и бе решено датата за сухопътните граници да бъде определена допълнително.

В навечерието на днешното заседание Австрия съобщи, че повече няма да налага вето, а правителството на Нидерландия уведоми парламента в Хага, че се присъединява към постигнатото единодушие в Съвета на ЕС.

Останалите точки в дневния ред на заседанието

Първа точка в дневния ред на заседанието на министрите бе именно решението за приемането ни в Шенген. 

Освен нея, министрите ще разгледат и цялостното състояние на Шенгенското пространство. По-конкретно, министрите ще обменят мнения относно изпълнението на приоритетите на годишния цикъл на Шенгенския съвет. Обсъждането ще се съсредоточи върху повишаването на цялостната сигурност чрез цифровизация.

Също така Комисията и eu-LISA (агенцията на ЕС, която отговаря за управлението на информационните системи в областта на сигурността и правосъдието) ще информират министрите за предстоящите стъпки във връзка с пускането в действие на Системата за влизане/излизане (СВИ).

СВИ е автоматизирана информационна система за регистриране на граждани на държави извън ЕС, които пътуват за кратък престой. При новата система граничните служители ще сканират пръстовите отпечатъци или ще снимат лицата, които преминават границата за първи път. Тази информация ще бъде записвана в цифров файл.

Комисията ще предостави актуална информация за изпълнението на Пакта за миграцията и убежището - набор от законодателни актове на ЕС, който беше приет през май. Понастоящем държавите членки и Комисията предприемат подготвителни стъпки за прилагането на тези законодателни актове от юни 2026 г. По време на работен обяд ще бъде обсъдено външното измерение на справянето с предизвикателствата, произтичащи от миграцията.

В областта на вътрешната сигурност Консултативният съвет по въпросите на разузнаването ще представи актуална картина на заплахите. След това ще бъде представен доклад на председателството относно постигнатия напредък в борбата с трафика на наркотици и организираната престъпност.

Министрите ще обменят мнения и по заключителния доклад на групата на високо равнище относно достъпа до данни за целите на ефективното правоприлагане. На заседанието на министрите на вътрешните работи през юни т.г. Съветът приветства 42-те препоръки на групата относно достъпа до данни. На предстоящото заседание министрите ще обсъдят стъпките, които предстоят сега, след като групата вече е представила заключителния си доклад.

Председателството ще информира министрите за актуалното състояние на стратегическите насоки за законодателното и оперативното планиране в рамките на пространството на свобода, сигурност и правосъдие. Стратегическите насоки, предвидени в Договора, са важен инструмент за определяне на посоката на политиката на ЕС за пространството на свобода, сигурност и правосъдие и осигуряват рамка за изпълнението на съответните аспекти на стратегическата програма на ЕС за периода 2024 - 2029 г.

На заседанието на министрите на вътрешните работи председателството ще се стреми да постигне общ подход (обща позиция на държавите членки) по законодателно предложение за борба със сексуалното насилие над деца. Предложеният законодателен акт на ЕС ще задължи интернет дружествата да предупреждават органите за онлайн сексуално насилие над деца на своите платформи.

Планира се създаването на нов център на ЕС, който да подпомага органите, които предприемат действия по сигнали за сексуално насилие над деца, и да събира и споделя експертен опит и най-добри практики в областта на превенцията и подкрепата на жертвите.

Новините от днес и със задна дата