Снимка: БТА |
МВР проверява случая с BETL, от вчера има постъпили над 20 сигнала в дирекция "Киберсигурност" като Главна дирекция "Национална полиция" извършва проверка по тях. Това съобщи служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков на пресконференция, цитиран от БТА.
Преди това е имало само един сигнал, свързан с BETL, който е докладван на Софийска градска прокуратура, но преписката е върната с допълнителни указания във връзка с разследването.
Най-вероятно става дума за пирамидална структура, насочена към престъпна дейност, свързана с измами, каза министърът.
Потърсено е съдействието на Европол и други служби, ще се търси
паралелна престъпна дейност в България и други държави. Разследването
все още е на ранен етап.
Министър Атанас Илков призова гражданите, които са въвлечени в схемата, да подадат сигнали, за да може да се установи цялостната престъпна дейност.
Директорът на Националната агенция по приходите Румен Спецов коментира, че са постъпили сигнали от физически лица, че са въвлечени в измама и са започнали проверки.
Ще се проверяват юридически и физически лица, както и как е осъществявана дейността на компанията.
Ден по-рано стана ясно, че парите на десетки хиляди българи, инвестирали в зарядни станции в Азия, са изчезнали, а финансовата пирамида с преносими батерии за телефони BETL е спряла да изплаща дивиденти от 5 декември.
Засега е известно, че фирмата е регистрирана във Великобритания от арабски гражданин - Музафар Ахмед Риаз. Използвани са снимки на нищо неподозиращи швейцарци и испанци, които се представят като големи британски шефове на компанията.
Компанията BETL ни въвеждаше в заблуда, каза по-рано пред БТА
представителят ѝ за Враца Димитър Димитров. По думите му около 30 000
българи са заблудени и подведени от компанията.