Страници

вторник, 17 декември 2024 г.

Трети руски петролен танкер подаде сигнал за бедствие в Черно море

Илюстративна снимка

Илюстративна снимка

Трети руски петролен танкер е подал сигнал за бедствие в Черно море, съобщиха руските оперативни служби, цитирани от ТАСС и Ройтерс.

Инцидентът с танкер "Волгонефт 109" е станал близо до пристанище Кавказ на Керченския пролив в Темрюкски район, Краснодарски край.

Сигналът за бедствие е подаден през нощта. Морската спасителна служба съобщи, че капитанът на кораба е предал информация за щетите на товарния танкер. Ведомството подчерта, че херметичността на корпуса на плавателния съд не е била нарушена и не е имало изтичане на нефтопродукти, а екипажът е в безопасност, съобщава ТАСС.

Министерството на извънредните ситуации в Краснодарския край уточни, че танкерът вече е на котва, предаде Интерфакс.

Според канала "База" в социалното приложение "Телеграм"  плавателният съд, който е превозвал 4 хиляди тона мазут, е имал теч в четвъртия си товарен резервоар. В същото време целостта на самия корпус на кораба не е нарушена и нефтопродуктите не навлизат във водата. По предварителни данни на борда на "Волгонефт 109" е имало 14 души екипаж. Сега плавателният съд се намира в местността Кучугура, югоизточно от нос Пекло.

Танкерът "Волгонефт 109" принадлежи към същата серия като предишните два танкера - "Волгонефт 212" и "Волгонефт 239", които на 15 декември претърпяха корабокрушение при буря в Керченския пролив и предизвикаха разлив на около 3700 тона мазут. Тогава загина млад моряк от "Волгонефт 212". Други 11 членове на екипажа бяха откарани в болница. Всички моряци от танкера Volgoneft 239 бяха спасени.

Разливът "изплува" по десетки километри от руското черноморско крайбрежие. Това доведе до бедствено положение в две общини, а в четири населени места - до повишена тревога. Спасители и доброволци започнаха да почистват брега. В ликвидирането на последствията участват 433 специалисти и 65 единици техника, съобщиха от оперативния щаб на Краснодарския край, те изваждат изхвърления на брега мазут.

Конкретните причини за потъването на двата танкера с общ товар от близо 9000 тона мазут още се установяват. Единият кораб се е пречупил на две. Водят се две разследвания за нарушение на мерките за безопасност. Украинските власти заявиха, че Русия използва речни плавателни съдове в открито море в условия на буря. Русия създаде т.нар. "сенчест флот" за да избегне въведената регулация за ограничаване на цената на петрола, който изнася.

От българското екоминистерство съобщиха, че наши учени не очакват разлива от танкерите да достигне наши териториални води.