Страници

четвъртък, 19 декември 2024 г.

"Парите за наука заминават при овцете": Гневът на учените за орязаните им милиони

  

И учените се разгневиха, заради орязанате им пари за научни проекти за тази година. Предвидените 33,9 млн. лв. за наука са пренасочени към земеделски производители. Това стана ясно преди дни след сигнал на фондация "Искам бебе", която съобщи, че са били орязани и 2 млн. лв., предназначени за инвитро процедури.

"Парите за наука заминават при овцете (вероятно и при други животни)", написа гневен пост във Фейсбук проф. Ана Кочева от Института по български език към БАН.

"Казано алафранга, научните изследвания, модернизацията на инфраструктурата, иновациите губят от пренасочването на средства от един джоб към друг в очевидно нефелния бюджет. Честита новина и на еврокомисаря ни по иновации и растеж, нека разкаже там, в Брюксел как се "расте" научно в нейната мила, родна страна... ", пише проф. Кочева в пост във Фейсбук.

"За кратко, почти за миг се беше появил проблясък, кратка искра в отношението към учените, но сега нещата с бърза скорост се връщат по местата - науката трябва да се навре пак в ъгъла, "во чрево адово", да кюта там и да не знае много. Ако има как съвсем да издъхне, най-добре! Ако не може сама, видно е, че ще ѝ се помогне!", заключава ученият.

"33,9 милиона лв. от фондовете за наука - и те за земеделците. Ние сме абсолютното дъно в ЕС по пари, отделяни за наука. Да вземеш от тези и бездруго мизерни пари е кощунство", коментира имунологът и депутат от ИТН проф. Андрей Чорбанов.

"Ако сте разпоредител на тези пари, няма как да ги харчите, ако не са преведени от Министерство на финансите. Те казват: имате ги, но като не ви ги дадат до октомври-декември, няма как да ги организирате", обясни той причините, поради които средствата за наука, образование, култура и медицина не са били изразходвани, а е останал вариантът да бъдат преразпределени. В случая - да се дадат на земеделците.

За орязване на парите по голям международен проект за наблюдение на Вселената, алармираха пред БНТ и учените от Института по астрономия. Те вече са поели ангажименти и сключили договори, но парите са орязани.

От Института по астрономия също алармираха за орязване на парите по международни проекти, по които вече са поели ангажименти и сключили договори. Най-потърпевш е проектът LOFAR-BG , пионерски проект за наблюдение на Вселената.

"Ние работим по този проект повече от 5 години. Той е един от обектите от Националната пътна карта за научна инфраструктура у нас. Целта му е да създадем първият професионален радиотелескоп на високо научно ниво. Парите обаче са орязани, макар да имаме поети ангажименти за около 5 милиона лева. Ангажименти конкретно по създаване и доставяне на хардуера с целта да създадем станцията и да я инсталираме следващата година. Сега вървят разговори с колегите ни от Нидерландия, но не знам какво ще се случи", обясни по БНТ астрономът доц. Камен Козарев, който е координатор на проекта.

Проектът е международен, като по него България си партнира с още 5 държави - Нидерландия, Полша, Германия, Франция Латвия и Ирландия. "Телескопът е една европейска мрежа и всички тези наблюдателни станции в много ниски радиочестоти могат да се наблюдава Вселената заедно с изключително голяма точност и разделителна способност. Това е първата подобна обсерватория в Югоизточна Европа", обясни още доц. Козарев.

От МОН коментираха, че в хода на процедурата по пренасочването на средства от кабинета са дали негативно становище.

Макар и по-бавно учените да реагираха заради орязаните пари, гневът им вече набира скорост.  

А иначе освен 33,9 млн. лв. за научни изследвания и 2 млн. лв. за инвитро процедури, правителството е взело  още:

  • 5 млн. лв. са създаване на фонд "Стефан Стамболов", който трябваше да осигурява стипендии в размер до 200 хиляди лв. на година за магистратура в най-престижните висши училища в света;
  • 4 млн. лв. от Българската агенция за инвестиции, предвидени за преместването ѝ от "Врабча 23", където вече е партийната централа на ДПС-Пеевски;
  • 1 млн. лв. за иновации за програма за насърчаване на предприемачеството.