сряда, 18 декември 2024 г.

От "поздравления" до "оттеглѝ": В НС няма мнозинство за споразумението с Киев

Снимка: БТА

 Споразумението за 10-годишно военно сътрудничество с Украйна разбуни политическите страсти, след като служебният премиер Димитър Главчев поиска мандат от Народното събрание, за да го подпише преди срещата му с Володимир Зеленски на 19 декември.

След като стана ясно, че няма да получи еднозначна подкрепа, за да сложи подписа си под споразумението, Димитър Главчев коментира пред медиите в Брюксел, че ще подпише само при условието, че в парламента се оформи мнозинство. 

Той заяви, че няма нужда от ратификация на НС, но смята за нормално служебно правителство да се допитва до народните представители за това, което прави. "Нямам никакви притеснения по споразумението, тъй като то е правно необвързващо и политическо и не попада в обхвата на договорите, които подлежат на ратификация от НС", каза Главчев. Призна обаче, че има обаче притеснения единствено от дългия срок на действие - 10 години.

Засега обаче такова мнозинство, което да му даде зелена светлина да подпише, не се оформя. Точно обратното - болшинството от политическите сили в НС са против подобен акт, а първият мандатоносител заподозря, че премиерът саботира съставянето на редовен кабинет.

Какво показват сметките в пленарната зала към момента?

Срещу подписването на споразумение за военно сътрудничество с Киев за срок от 10 години се обявиха от ГЕРБ, БСП, "Възраждане" и МЕЧ, а категоричната си подкрепа дадоха от ДБ, които се подредиха по тази червена линия в една редица с ДПС-Ново начало. Останалите две парламентарни сили - ДПС-ДПС на Доган и ИТН, засега запазиха мълчание. Дори и техните гласове обаче да се присъединят към групата, която иска да подпишем документа, гласовете отново не стигат за мнозинство.

Депутатите, които са против подписването на споразумение, са 136 по списък, докато тези, които са съгласни Главчев да подпише от името на България, са 67. При условие, че и останалите две ПГ се присъединят към тях, биха събрали отново недостатъчен брой гласове, за да станат мнозинство - наброяват 104. Така, ако спази думата си, че държи на мнозинство в НС, премиерът ще бъде принуден да оттегли документа - нещо, за което го призова бившата му партия ГЕРБ.

Споразумението извади на показ противоречия и сред преговарящите за редовен кабинет парламентарни групи - ГЕРБ и БСП се противопоставиха, докато от ДБ приветстваха.

Именно заради това прозвуча острата реакция от партията на Бойко Борисов с призив Главчев да оттегли документа с аргумента, че подобен акт ще минира успеха на преговорите за редовна власт.

За нас е безкрайно неудачен моментът, който е избран от премиера Главчев да внесе подобен тип споразумение в парламента", обяви пред журналисти в НС зам.-председателят на ГЕРБ Даниел Митов. "В края на живота на това служебно правителство се предлага текст, който ще предизвика прекалено "разгорещена динамика", отбеляза депутатът.

"В момента водим разговори за съставяне на солидно парламентарно мнозинство, което да избере кабинет с 4-годишен мандат, а подобен тип предложение може да попречи дори на преговорния процес и да породи динамика, която е нежелателна. Затова призоваваме премиера Главчев да оттегли това споразумение", заяви Даниел Митов.

От ГЕРБ са категорични, че подобен тип решение трябва да се вземе от редовен кабинет. Така мислят и от БСП, които също упрекнаха Димитър Главчев, че предприема действие в ущърб на националния интерес и сигурността на гражданите с нещо, което "е извън компетенциите на един служебен кабинет".

"Подобно споразумение не само поддържа, но разгаря конфликта, а не способства за неговото прекратяване и постигане на траен мир. Взетите до момента решения на Народното събрание не могат да бъдат основа за подписване на това споразумение, българският парламент не може да бъде използван като индулгенция за подобни произволни вредни решения на изпълнителната власт", е позицията на БСП.

Социалистите са категорични, че споразумението с Украйна се нуждае от дебати в пленарната зала, постигане на консенсус по текстовете и ратификация от парламента.

"Становището на "Възраждане" е България да не подписва споразумението", заяви лидерът на партията в пленарната зала. "Това накърнява интересите на страната и застрашава нейната сигурност. Всеки, който го подпише, подлежи на съдебна отговорност за държавна измяна", каза Костадин Костадинов. И обвини, че "България буквално подарява своето въоръжение, а "в понеделник поредна пратка с ракети е излетяла от летище "Безмер". "Предателите подаряват българските ракети, представяйки ги за дефектни, разглобявайки ги. Ако утре ни се наложи да ги използваме, не можем, защото вече нямаме боеприпаси или са под критичния минимум", каза Костадин Костадинов. Той заключи, че "разоръжават българската армия с темпове, които историята ни не познава".

От МЕЧ, за разлика от БСП и "Възраждане", не са връщали писмо с отрицателно становище, но са против помощта за Киев да продължи и това да бъде узаконено с двустранното споразумение.

"Мисля, че Министерският съвет прави провокация спрямо Народното събрание, искайки такъв мандат, и то при положение, че скоро може и да го няма този МС", каза лидерът на партията Радостин Василев по повод поискания от Главчев мандат. "Не сме изпращали официално писмо до МС с позиция, защото сме против военната помощ за Украйна. Интересуваме се от политиките в НС, които са важни за българското общество", добави Василев.

Споразумението събра подкрепа и нареди рамо до рамо от едната страна на барикадата ПП-ДБ и "ДПС-Ново начало", които иначе се разделят на принципа за "санитарния кордон" около Пеевски.

От ПП-ДБ категорично подкрепят подписването му, макар че го заявиха само представителите на "Демократична България", които именно и преговарят с ГЕРБ, и никой от ПП не коментира.

Двамата съпредседатели на ПГ Надежда Йорданова и Божидар Божанов  недоумяват защо изобщо служебният премиер иска мандат от Народното събрание, а не пристъпи направо към подписване.


"Озадачени сме от това писмо, процедурата е много ясна", каза Йорданова. "Тогава, когато Министерският съвет иска Народното събрание да се произнесе с определен акт, било то решение или закон за ратификация, ако е в компетенциите на Народното събрание, МС трябва да внесе предложение за акт на парламента. Такова предложение по процедура не е постъпило", коментира тя, цитирана от БТА.

И уточни, че парламентарната група е изпратила на министър-председателя нарочно писмо с аргументирана позиция, че това споразумение трябва да бъде подписано. По думите на Божанов "има подкрепа от политическата формация за подписване на такова споразумение, но "въпросът е, че по процедура не би трябвало МС да иска каквото и да било, тъй като това е в неговите правомощия". 

Лидерът на ДПС-НН Делян Пеевски пък единствен поздрави без никакви условности Димитър Главчев за тази му стъпка да подпише споразумение.

"България има само един цивилизационен избор. Поздравявам служебния премиер Главчев за този исторически момент - подписването на Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна", заяви Пеевски. "За да бъде България надежден и предвидим евро-атлантически партньор е много важно какви послания излъчва. Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността между Република България и Украйна е нашият политически ангажимент към Украйна и нейния героичен народ за подкрепа срещу непровокираната военна агресия на Москва и за връщането на нормалния живот на всички украински семейства и техните деца", декларира още той. "Ние от ДПС - Ново начало имаме ясни принципи и ценности и заявявам, че като лидер на най-европейската и проатлантическа партия в България, държа на думата си и няма да допусна проруски сили да отклонят България от ценностния й избор", категоричен е лидерът на ДПС-НН.

 

 

Новините от днес и със задна дата