Страници

четвъртък, 19 декември 2024 г.

ВСС изпрати на специалния прокурор сигнал за доходи на роднини на Сарафов

 Сарафов бил "пощенска кутия" по исканията за депутатски имунитети -  Mediapool.bg 

Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да изпрати на ad hoc прокурора Даниела Талева сигнал на движение "Боец" във връзка с получени доходи на близки на и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов. Решението беше взето единодушно на днешното заседание на Пленума на ВСС, съобщи правният сайт "Лекс".

Предложението за това дойде от Атанаска Дишева, която разказа, че на влизане в сградата на ВСС е била пресрещната от представители на "Боец", които ѝ дали въпросния сигнал. Тя уточни, че след проверка е установила, че този сигнал е публикуван на сайта на ВСС на 6 декември. Но по думите ѝ ВСС не е компетентен да проверява данните в него и заради това трябва да бъде изпратен на специалния прокурор за разследване на главния прокурор.

Йордан Стоев на свой ред посочи, че днес ще се проведе заседание на етичната комисия към Прокурорската колегия, която също ще разгледа сигнала на "Боец". 

В него се твърди, че синът и бившата съпруга на Сарафов са получавали по 5000 лв. месечно като заплата от "Юнион Ивкони", а от друго дружество - "Елидис", по около 10 000 лв. на човек. Движението твърди, че през годините е имало много данни за извършени нарушения от първата фирма, но те не били санкционирани и сега ставало ясно кой я покровителства. А второто дружество, твърди "Боец", през 2021 г. е предоставило на Сарафов за ползване нов джип.

Същевременно "Боец" изтъква, че фирмата на сина на и.ф. главния прокурор е получил кредит от 4 млн. лева, с който е финансиран строежът на луксозна сграда в София. От движението предполагат, че това е станало възможно именно благодарение на високите заплати от двете компании.

На заседанието на ВСС днес Атанаска Дишева заяви, че в сигнала и приложенията към него се твърди наличието на данни за извършени престъпления - корупция, злоупотреба с власт и финансови престъпления, от страна на Борислав Сарафов и заради това документите трябва да бъдат изпратени на ad hoc прокурора.

Огнян Дамянов подкрепи предложението. Но прочете и част от интервю на Даниела Талева пред "24 часа", в което тя обяснява, че такава проверка е правена.

Цитатът, който Дамянов изчете, е следният: "Да, имаше и сигнал, свързан с имотното състояние на сина и бившата съпруга на и.ф. главен прокурор. Тук ми се струва важно да изясним, че получаването на заплата няма как да е престъпление, т.е. това дори не следва да се проверява. Противното би било злоупотреба с право. Също така прокурорска проверка не следва да се извършва при гражданскоправни отношения. Въпреки че данни за престъпление при тези сигнали изобщо не личаха още при постъпването им, съзнавайки какви са очакванията и към позицията ми, съм направила всичко възможно органите на МВР да проверят съдържанието и на тези твърдения. Извърших и лични проверки, в това число и разпити. Но за всеки трябва да е ясно, че работата на прокурора, включително и на мен самата, въпреки особения статут е функция на много други държавни органи, овластени да разкриват и доказват престъпления. Няма как един прокурор да набележи оперативно-издирвателната стратегия на конкретен случай, сам да събере обвинителните доказателства по него, да повдигне обвинение и да го защити пред съда, без да бъде подпомаган от специализирания държавен апарат за тази дейност. Един конкретен пример - как по отношение на имотното състояние на и.ф. главен прокурор, на неговия син и бивша съпруга да се издирват доказателства за престъпление, когато самата данъчна администрация е провела надлежни проверки, дала е заключения, че всичко е изрядно и няма несъответствия. Нали прокурорът работи именно въз основа на материалите от ревизии и проверки на НАП! Той няма как да притежава специална компетентност да уличи конкретно лице в прикриване на имущество и активи най-малкото защото не разполага с ревизионния инструментариум на тези органи. Ако липсват данни за престъпления, то няма как да се твърдят такива".

Председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова предложи да се прецизира решението и сигналът на "Боец" да бъде изпратен на ръководителя на Наказателната колегия на ВКС, който по закон преценява дали да бъде изпратен на Талева.

С 14 гласа "за" ВСС подкрепи предложението и редакцията.

Преди седмица от "Боец" съобщиха, че въпросният сигнал вече е изпратен на ad hoc прокурора.