петък, 13 декември 2024 г.

Представиха Община Бургас като добър пример за активна институция, която се интересува от проблемите на климата на интригуващ младежки семинар

 Изображение 1081531

Община Бургас бе представена като добър пример за институция, която се интересува и работи в посока дефиниране и редуциране на проблемите, свързани с климатичните промени по време на вдъхновяващ младежки семинар, организиран от Община Бургас и Фондация „Шанс за децата и природата на България“ в рамките на европейския проект SUBLIME.

Събитието събра над 30 младежи на възраст от 15 до 30 години в Центъра за млади таланти, които имаха възможността да участват в различни интерактивни сесии и лекции, посветени на климатичните проблеми и устойчивото развитие.

Сред основните акценти на семинара бяха лекциите на експерти, ангажирани с устойчивото развитие и екологията. Лина Славова, експерт и изследовател по проекта SUBLIME, представи темата "Предизвикателства и възможности на Целите за устойчиво развитие". Кремена Ватева, координатор на проекти към "Грийнпийс" - България, Силвия Узунова от пермакултурна ферма "Biotiful" и Радостина Ценова от Българска фондация "Биоразнообразие" споделиха вдъхновяващи истории за промени с младежко участие и личен принос в опазването на природата.

Представители на Община Бургас представиха информация за отворена покана за младежки проекти, свързани със справяне с климатичните промени. Инициативата дава възможност на двама младежи да спечелят финансиране за разработване на свои идеи, а през следващата година да участват в международна младежка среща в Лампедуза, Италия, където ще обменят опит с връстници от другите държави-партньори по проекта.

Семинарът предостави уникална платформа за обмен на знания и опит между младежи и експерти, като постави основите на бъдещи инициативи за устойчиво развитие и климатични действия.

Проектът "SUBLIME SDGs" стартира на 1 март 2024 г., изпълняван от Община Бургас и Фондация „Шанс за децата и природата на България“. Съфинансиран от Европейския съюз по програмата NDICI CHALLENGE/2023/448-265, проектът има за цел да насърчи чувството за съвместна отговорност на гражданите на ЕС към устойчивото развитие на местно и глобално ниво. Той обхваща 11 гранични града и острови в ЕС и стимулира активно участие в справянето с глобалните предизвикателства, определени в Пътната карта на Целите за устойчиво развитие на ООН до 2030 година. В рамките на проекта ще се реализират местни инициативи за устойчивост през следващите четири години, като ще се включват жители, местни власти, граждански организации и институции в района на Бургас.

Новините от днес и със задна дата