Страници

понеделник, 9 декември 2024 г.

Регистрираха нов случай на маймунска шарка в София

  

В София е регистриран случай на маймунска вариола. Това показват данните на Столичната регионална здравна инспекция за периода 2-8 декември 2024 г.

Случаят е втори за страната от началото на тази година. Първият потвърден случай на маймунска вариола за тази година в страната беше през юни, предава БТА.

Маймунската вариола е вирусно заболяване, което се причинява от вирус, принадлежащ към Род Orthopoxvirus на семейство Poxviridae, съобщават на сайта си от Министерството на здравеопазването.

Заболяването се среща основно в държави от Централна и Западна Африка, но от 2022 г. случаи на маймунска вариола се съобщават от държави, за които заболяването не е характерно, без да са налице данни за пътуване на заразените до ендемични държави.

Препоръките, които от Министерството на здравеопазването направиха, бяха към хората, имащи клинични оплаквания за маймунска шарка.

 

Те трябва да потърсят лекарска помощ, при възможност консултация с лекар инфекционист. При съмнение за маймунска вариола, болният трябва да се изолира в дома или в лечебно заведение, ако протичането на заболяването го изисква.

Инкубационният период на болестта обикновено е от 6 до 13 дни, но може да варира от 5 до 21 дни. Заболяването обикновено започва с треска, мускулни болки, умора и главоболие. До три дни от появата на симптомите започва обрив от мястото на първичната инфекция и бързо се разпространява в други части на тялото.

Обривните единици прогресират едновременно, обикновено в рамките на 12 дни, като преминават през различни стадии. Преди обрива или едновременно с него при много пациенти се наблюдава подуване на лимфните възли.

Инфекцията не се предава лесно от човек на човек, посочват на сайта си от Националния център по заразни и паразитни болести. Заразяването е възможно при близък контакт с инфекциозен материал от кожните лезии на инфектиран човек, както и чрез респираторни капчици при продължителен контакт лице в лице.

Възможно е вирусът да бъде предаден и при използване на общо спално бельо, дрехи и тоалетни принадлежности, където оцелява за дълъг период от време.