Страници

вторник, 7 януари 2025 г.

Дадоха на съд Кьовеши с обвинение, че потулва разследването на Фон дер Лайен за ваксините

Снимка: "Булфото"

 Белгиецът Фредерик Балдан е внесъл съдебен иск срещу ръководителя на Европейската прокуратура Лаура Кьовеши по случая с купуването на ваксини против COVID-19, съобщиха местни медии. Искът е присъединен към делото, заведено по жалба до белгийски съд от същия гражданин срещу председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Балдан посочва, че избраната за втори мандат начело на ЕК Фон дер Лайен, е действала в условия на корупция, когато договори общи доставки на ваксини за държавите от ЕС по време на пандемията преди пет години. Според него Кьовеши също трябва да бъде проверена по съмнения, че ръководената от нея институция се стреми да потули този случай, предава БТА.

Жалбоподателят уточнява, че Европейската прокуратура е поискала да изземе разследването от белгийския съд, като същевременно е посочила, че не е открит заподозрян за извършено престъпление по водена от нея проверка по същия повод. Според него така Кьовеши участва в "съдружие на чиновници, с цел извършването на произволно действие, което засяга правата и свободите, осигурени от конституцията".

Миналата година Съдът на ЕС постанови по дело, заведено от евродепутати, че ЕК не е предоставила на обществеността достатъчен достъп до информация за договорите за купуване на ваксините. Съдът установи, че уговорените от Фон дер Лайен доставки са били за 2,7 милиарда евро и за над един милиард милиард дози. Еврокомисията пък отказа достъп до пълното съдържание на договорите, включително по въпроса за цената на доза от ваксината.

В Европейския съд се води дело и по иск на вестник "Ню Йорк Таймс" за отказан достъп до съдържанието на текстовите съобщения, разменяни между Фон дер Лайен и ръководителя на производителя на ваксини "Пфайзер" Алберт Бурла в навечерието на сключването на договорите. Многократно говорители на комисията посочиха, че правилата за работа на ЕК не предвиждат съхраняването на подобни данни, тъй като те не представляват официална кореспонденция.