Страници

четвъртък, 2 януари 2025 г.

Симеон Дянков: Отдалечаваме се от еврозоната с години, може би завинаги

  

Ние се отдалечаваме с години, а може би завинаги от еврозоната. Отиваме поне с още две години напред в бъдещето - 2029 година. За това предупреди в интервю пред БНР бившият финансов министър Симеон Дянков.

Според него са налице "два непохватни опита България да влезе в огромен дефицит". Бившият финансов министър определи като "глупава стъпка" предложението "да приемем разходи, срещу които не стоят реални приходи".

"Един вид се казва - ще има голям дефицит, харчете сега. Няма я приходната част. Те един вид казват - сега ни признайте всички разходи, да започнем от януари да харчим яко, но парламентаристите са опитни и няма да се хванат", смята Дянков относно последните ходове на служебния кабинет и Министерството на финансите.

По думите му, "трябва да се говори за външна намеса, защото няма как добри експерти да предлагат подобни глупости".

Не само финансовата министърка е смислена. Експертите в МФ са там от над 25 години. Те просто знаят как се прави бюджет и беше много нетипично за тях като експерти да се види Бюджет 2025. Реално ни се предлага 15 милиарда дефицит вместо 6 милиарда, които трябват за 3% дефицит, обясни Симеон Дянков в предаването "12+4" на националното радио.

Симеон Дянков подчерта, че единствената правилна стъпка в момента е служебното правителство да оттегли проектобюджет 2025 от парламента, "защото там има 8% дефицит и всички финансисти в Брюксел и ЕЦБ го виждат".

В разходната част има 4 пера, които са напълно измислени - едно от тях е опрощаване на данъците на тези, които не са си плащали данъците в миналото, изтъкна още бившият министър на финансите. ДДС приходите са изкуствено завишени, отбеляза той.

Протестите са неминуеми. Служебното правителство предлага неща, които не могат да станат, каза още Симеон Дянков.

Запитан има ли шанс за четворна коалиция между ГЕРБ-СДС, ДБ, ИТН и БСП той коментира, че шансът се е увеличил именно заради грешки на служебното правителство.

"Аз съм оптимист. Смятам, че до началото на февруари България ще има редовен кабинет", каза бившият финансов министър, но призна, че има огромен срив на чуждите инвестиции.