Снимка: Булфото |
В тези тежки времена повече от всякога на страната ни е нужно обединение и голяма цел, в която всички да повярват и да последват - категоричен е Симеон Сакскобургготски - цар на българите в периода 1943-1946 и министър-председател на страната от 2001 до 2005 година във видеокаста "Говори..." по БНР, който предстои да бъде излъчен.
"Искам да видя проспериращо българско общество. Мисля, че това не е нещо непостижимо с днешните технологични възможности, но трябва нещо да ни мотивира всички. Представете си какво чудесно предизвикателство за хората би било да се каже: Докато не стигнем някъде, няма да спрем! Това е, но пък е мечта, но дано да го видим това по-скоро, не след три-четири поколения" - посочи той във видеокаста на общественото радио, посветен на делото на неговия баща - Цар Борис Трети, наричан от българите Обединител. На 30 януари 2025 г. се навършват 131 години от рождението на монарха.
Според Сакскобургготски колкото "песимизми и катастрофизми" да изживява българският народ в последните години, то хората са способни и имат възможностите да променят битието си.
"Ще оцелеем, имаме си и мястото в Европейския съюз, което е допълнителна гаранция да оцелее страната ни. В това отношение не се тревожа, това сега са просто моменти и разбира се ги преживяваме тежко. Но ако погледнем 20 години назад или напред, голяма част от тези тревоги или притеснения въобще няма да ни се струват, че са били оправдани. А пък за бедни и богати съм на мнение, че във всички страни е едно и също. Въпросът е как се оправят и гледат напред и как се обединяват, за да дръпне страната. Мислих, че тук ние можехме много повече да сме постигнали през тези 30 и кусур години, ако бяхме обединени", коментира той.
Пред БНР Сакскобургготски подчертава, че освен природните дадености, които България притежава, има още едно, по-ценно богатство, а именно - младите и ученолюбиви българи, които прославят родината ни с моженето си пред света.
"На картата на света, къде сме, е нещо много специфично - с всевъзможни алтернативи и перспективи, а и самите хора са с по-високо ниво, над средното от много други страни, където съм живял и видял. Ние нали сме си специалисти и се самобичуваме, но ако се огледаме и ако човек види резултатите на младежите ни, които по разни програми следват в чужбина, феноменално е да се види с какви резултати се връщат. Мисля, че в това отношение сме далеч по-богати от това, което ние си мислим, защото има известно сиромахолюбие у нас, което е много особено, но си го има", заключава бившият премиер.
А идеята за обединението не е нова, но е все така актуална.
Още през 2014 година в свое изказване при представянето на
автобиографичната си книга "Една необикновена съдба", Симеон
Сакскобургготски насърчава обществото ни да открие онова, което би могло
да го обедини: "В Полша, в не по-леки моменти, една-единствена бе
думичката, която съживи обществото и мобилизира всички и знаем думата
"солидарност" какво постигна. Би било чудесно ако всички се замислим
именно над това да намерим заедно онази дума, която да ни сплоти" -
казва Сакскобургготски в запис, съхранен в архивния фонд на БНР.