Снимка: БТА |
С излезлите данни на Националния статистически институт за декември м.г. средногодишната инфлация за последните 12 месеца у нас е 2,6%, което означава, че съгласно правилата на Европейския съюз (ЕС) покриваме критерия за инфлация.
Това коментира в кулоарите на парламента бившият финансов министър Асен Василев от "Продължаваме промяната-Демократична България".Той подчерта, че това е последният критерий, който страната ни не покриваше за еврозоната, а сега означава, че кабинетът има две седмици, съгласно решение на Народното събрание, да поиска конвергентен доклад от Европейската комисия (ЕК). С него и с последващо решение на Съвета се определя и датата за влизане на България в еврозоната, обясни Василев.
Беше обсъждана дата 1 юли т.г., но това щеше да стане, ако критерият за инфлация беше покрит в рамките на миналата година. Вече е януари, което означава, че най-вероятната дата е 1 януари 2026 г., отговори бившият финансов министър за вероятната дата за приемането ни еврозоната.
По думите му не е задължително да има редовен кабинет, за да стане това. Критериите са изцяло технически, прието е цялото законодателство, изпълняваме критерия за 3% дефицит, за дълг, който е под 60% от Брутния вътрешен продукт (БВП), в момента сме с най-ниския дълг в ЕС, подчерта Асен Василев. Според него България е подготвена за еврозоната, темпът на растеж се увеличава.
В края на седмицата се очаква да излязат данните на Евростат за средногодишните инфлациите на страните от еврозоната, казаха от финансовото министерство и националната статистика пред БНТ. След като се съберат инфлациите на трите страни с най-добри показатели и се прибавят 1,5 процентни пункта ще стане ясно дали ще изпълним критерия за влизане в еврозоната. Условието е хармонизираният индекс на средногодишната инфлация у нас, който днес беше отчетен като 2,6 на сто, да не надвиши този сбор.
"Трябва да се погледнат и другите държави, нали не само нашите данни, но трябва да се направи анализ, така че в момента не мога да ви кажа, може да бъде предоставена по-късно информация, след като бъде направен анализа, но знаете, че сме много близко", коментира служебният министър на финансите Людмила Петкова.
Годишната инфлация за декември 2024 г. спрямо декември 2023 г. е 2,2
на сто, отчете още НСИ. През четири от месеците на годината е имало
дефлация.