вторник, 7 януари 2025 г.

Правната комисия прие промени в съдебния закон срещу избора на Сарафов за главен прокурор

Снимка: БТА

 Комисията по конституционни и правни въпроси прие на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, които са насочени срещу избора на Борислав Сарафов за главен прокурор.

Така Висшият съдебен съвет с изтекъл мандат не може да провежда процедура и да гласува предложения за главен прокурор, председател на Върховния касационен съд и председател на Върховния административен съд, гласят гласуваните предложения на "Възраждане". Съдебната система е силно политизирана и това се вижда особено ярко в последните месеци и не без участието на определени съдебни органи, заключиха от партията.

Законопроектът на ПП-ДБ предвижда всички членове на ВСС, а не само тези от Прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор. Ако президентът върне предложената кандидатура, съдебните кадровици ще могат да потвърдят избора си с мнозинство на членовете, избирани от магистратската квота, гласят още техните текстове.

Предложенията включват прекратяването на започналите процедури по избор на главен прокурор и председател на ВАС.

За втората все още няма кандидати. За първата позиция кандидат е Борислав Сарафов, съобщава БТА.

От "Има такъв народ" предлагат структурата на прокуратурата да следва тази на съдилищата, които разглеждат наказателни дела, както и ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на правомощията му като самостоятелен конституционен орган.

Служебният министър на правосъдието Мария Павлова не одобри приетите промени и разкритикува депутатите, че бързат да коригират съдебния закон на парче. Тя изрази позиция, че съдебна реформа се прави от 30 години и всяка е по-лоша от следващата, защото се прави на парче и набързо. "Разбирам, че трябва да се вземе политическо решение, защото трябва да се отговори на някои обществени очаквания, но не може с начини, които противоречат на законите", направи забележка тя.

"Не е това начинът набързо и на парче да се правят нещата. Процедурата за главния прокурор не приключва на 16 януари, не бързайте толкова много, нищо няма да се разреши с това бързане. Премислете хубаво нещата", призова служебната правосъдна министърка.

Парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси прие на първо четене и пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. Техни вносители са от "Има такъв народ", "Възраждане", "БСП - Обединена левица" и два от народни представители, които са от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България".

Проектите бяха включени като извънредна точка в дневния ред на правната комисия, заедно с проекти за промени в Закона за вероизповеданията. Изборната тема беше вкарана като извънредна точка в дневния ред заедно с промени в Закона за вероизповеданията, като така те изместиха по-назад в програмата на заседанието промените в Закона за съдебната власт.

Приетите поправки в изборното законодателство предвиждат промяна в начина на изготвяне на избирателните списъци, във вида на машинното гласуване, създаване на преброителни комисии и отлагане на влизането в сила на създаването на избирателен район в чужбина. Тези предложения са на ИТН.

Законопроектът за промени в Изборния кодекс, внесен от "Възраждане", предвижда премахване на хартиените бюлетини, както и номерирането им, като остават само наименованията на партиите и коалициите. Техният законопроект включва още отпадане на параваните, зад които се гласува. Предлага се още в държави от ЕС да се образуват до 20 секции извън дипломатическите и консулските представителства на България в съответната държава.

Включени са промени по отношение на критериите за избор на членове на ЦИК, свързани с техния управленски и професионален опит и изисквайки политическа необвързаност - липса на заемани партийни функции или активна политическа дейност в период от три години, информира БТА.

От "БСП-Обединена левица" също предлагат регионални преброителни центрове и въвеждане на активна регистрация на избирателите, за да бъдат изчистени "мъртвите души". От БСП заявиха, че промените се налагат заради редица нарушения в последните избори.

ПП-ДБ също предлагат да бъдат въведени преброителни центрове или преброителни комисии. Така ще бъдат преодолени редица недостатъци, мотивираха се вносителите. Друго предложение е връщане на машинния протокол. Да се въведат нов вид сканиращи машини за сканиране на бюлетините и така да се стигне до по-малък брой невалидни бюлетини, искат от коалицията. Начинът, по който ще става избирането на членовете на ЦИК, също е сред предложенията на ПП-ДБ. Те искат съставът на избирателната комисия да се променя след всеки избори. Друга тяхна идея е свързана с актуализиране на избирателни списъци.

Новините от днес и със задна дата