Съветът за съвместно управление на ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена левици" и "Има такъв народ" в идните дни ще работи, а във вторник ще започне обсъждане на кадровите назначения - заместник-министри и областни управители. Дотогава партиите трябва да представят своите кандидати. Крайната дума ще е на Росен Желязков. Това каза лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов пред журналисти в кулоарите на парламента.
Съветът за съвместно управление (ССУ) е записан като механизъм за вземане на решения в тройната коалиция. В състава му се включват до трима представители от всяка политическа формация, а членовете му да могат да са партийни лидери, депутати или други лица, определени от съответните формации. В заседанията на съвета ще участват и двама представители на ПГ "Демокрация, права и свободи - ДПС", както и министри или експерти по конкретни въпроси, след съгласуване между страните.
Бойко Борисов и Рая Назарян говориха пред медиите преди 13-те нови депутати да се закълнат на овакантените от министрите в кабинета "Желязков" места в НС. Бойко Борисов коментира актуалната политическа обстановка в страната, като изтъкна, че е удовлетворен от постигнатия резултат от преговорите за редовен кабинет и факта, че ГЕРБ е успяла да лидира процеса "и да направи пето правителство":
"Много съм доволен от това, че с колегите от "Има такъв народ", БСП и АПС (бел. ред.: ПГ "Демокрация, права и свободи - ДПС") постигнахме разбиране след толкова трудни и дълги преговори. 15-20 дена преговаряхме и с ДБ. ГЕРБ успя да лидира процеса и направи пето правителство. В същото време толкова дълги преговори с неясен край не е имало. Когато правихме сглобката с Петков и Василев, се бяхме разбрали, че ще има правителство, ще има рамка, екипите ни правеха програми. За съжаление, сега тръгнахме отзад напред, защото до вечерта на предишния ден не се знаеше дали има правителство".
Борисов повтори, че това не е първото коалиционно управление за ГЕРБ. "Имаме добра политическа култура на работа с колегите си. Всеки от нас понася големи тежести, но нищо по-добро не можахме да направим", обясни той.
На въпрос защо, след като той е казал, че оставя отворена вратата за ПП-ДБ, оттам са му отговорили, че ще я затворят с ритник, той отговори: "Защото те са сенсеи. Но аз съм най-големият сенсей. Никой не е бил треньор на националите. Аз съм бил. Много години съм учил хората да ритат и да се пазят от ритници. Дори когато побеждаваш, вечер не можеш да ядеш салата, защото ти щипе на устата. Няма победа, без да можеш да отнесеш някой друг удар", каза лидерът на ГЕРБ и призова "Демократична България" да спрат с ритниците и сенсеите, а да се върнат на политическата сцена.
"Аз най-добронамерено им казах, че това правителство не е нещо бетонно - и колегите от ИТН искаха, и от БСП, и от АПС, и ние искахме да включим и колегите от ДБ. Защо не?", попита отново Борисов. Вчера лидерът на ДСБ Атанас Атанасов се закани "да затвори с крак" отворената врата, която лидерът на ГЕРБ остави.
Борисов се обърна към журналистите с шега да подготвят "една декларация, с която да накарат ПП-ДБ да подпишат санитарен кордон в опозиция и да не гласуват заедно с Ново начало оттук насетне":
"Я подгответе една такава декларация и да питате защо не подписват декларацията да не гласуват с "Възраждане" и "ДПС-Ново начало" срещу нас".
Той повтори тезата си от вчера, че "когато приемеш най-големия враг на Пеевски и не му оставиш възможност да те подкрепи в парламента, е много по-силно, отколкото да надраскаш нещо на лист хартия".
Борисов намекна, че и Христо Иванов се месил в съдебната власт: "Не искахме да подписваме нещо, в което не само Пеевски се меси в съдебната власт. Имам основание да мисля и за Христо Иванов".
Бойко Борисов също така заяви, че според него ПП-ДБ се радват на "изключителен медиен комфорт". Включително "уважаваната от него Силвия Великова дала принос с "Хемус", която 4 години седи обрасла, а не се говори за "Боташ", където и днес 1 млн. е отишъл за Турция."
Как ще функционира Съветът за съвместно управление?
От своя страна депутатът от ГЕРБ-СДС Рая Назарян обясни, че в коалиционното споразумение е упоменато създаването на Съвет за съвместно управление. В него ще има по трима представители от всяка формация от коалицията. От "Демокрация, права и свободи-ДПС" ще са двама.
Всяка една от страните ще внесе своите предложения за кадрови назначения. Решенията ще се обсъждат с консенсус. Съветът ще заседава понеделник или вторник. Ще се обсъждат и законопроектите, които ще внася Министерският съвет. Ще бъдат изготвени управленска и законодателна програми.
От страна на ГЕРБ най-вероятно ще участват зам.-председателите на ПГ, както и председателят. Основната цел на мнозинството е споделена отговорност. Опозиционните партии ще получат комисии, които да ръководят", обясни Назарян.