Българското национално радио даде трибуна на четирима политици от различни партии, които изразиха в предаването "Неделя 150" мнението си по горещата тема от отиващата си седмица - готова ли е България да поиска извънредно конвергентен доклад за оценка на готовността ѝ за влизане в еврозоната, или не още.
Предлагаме част от направените коментари.
"Ще навлезем в институциите - в НС, в МС": Костадин Костадинов с популистки внушения, подминавайки факта, че ще говори за втората по сила валута в света.
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим, каза председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов. Ако това се случи, българският народ ще излезе на улицата, заплаши той.
"И ще направим това, което прави един народ, когато неговата държава е завземана от престъпници и хора, които извършват реален преврат. Ще навлезем в институциите - в парламента, в Министерски съвет."
За съжаление, ние не управляваме, но когато това стане, не само хората от НСИ ще свидетелстват, но ще отворим и архивите. Ние имаме информация от хора, които работят в НСИ, каза лидерът на "Възраждане".
Костадинов има предвид данните за инфлацията, които НСИ обявява в средата на всеки месец за предходния. Известно е, че България с малко не отговори на ценовия критерий с данните за декември.
"Тези хора обявяват война на цял един народ. Това няма да го търпим", продължи Костадинов.
Председателят на "Възраждане" смята, че "когато си в еврозоната, собствената ти държава не може да предприеме нищо срещу инфлацията". "Ние няма да разполагаме със собствените си пари, защото вече няма да ги печатаме. Те не са наша собственост. Ако се въведе и цифровото евро, ставаме собственост на едни хора извън България."
Според Костадинов, унищожаването на българския лев е смърт за българската финансова система, унищожение на доходите, на спестяванията на хората. Това е престъпление и на тези хора ще им бъде потърсена отговорност.
Той се закани "Възраждане" да направи всичко необходимо, за да не се допусне унищожаване на българския лев.
Игра със страховете на хората: Ивайло Мирчев
Разговорът за еврозоната върви истерично, "защото се води от непрофесионалисти, Костадинов не разбира от икономика и си играе със страховете на хората", каза депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев.
България трябва да влезе в еврозоната, не защото някой или някоя партия има интерес, а защото означава повече инвестиции, повече сигурност. Защото когато използваме еврото е по-трудно някой като Пеевски да реши да фалира някоя банка, каза депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев в интервю пред БНР.
Той отхвърли тезата, че България прилича на Хърватия (с висока инфлация в момента - б.р.), защото там преди влизането в еврозоната институциите са оказали натиск на бизнеса и са задържали повишението на такси и регулации, за да задържат нисък инфлационния индекс, коментира Мирчев.
"Ние не правим същото, ние си увеличихме тока само преди няколко дни. Ние сме се разпищолили, КЕВР не работи в момента. Ако Костадинов критикува, да даде пример с Унгария, защото тя е в по-лошо състояние, от която и да е страна в ЕС, без да е в еврозоната", отбеляза Мирчев.
Според него дори институциите и властта не се стараят да ограничават някакво повишение - тока за регулирания пазар, "повишение в момента, в който ни трябваше ниска инфлация".
Цените на тока за бита и газа се повишиха с 8% от 1 януари.
Да искаме доклад, когато няма да го отхвърлят: Тошко Йорданов
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не отговаря, заяви депутатът от ИТН Тошко Йорданов, член на Съвета за съвместно управление и председател на Парламентарната комисия по медии и култура.
"Между най-близо до критериите и отговарям има разлика. Инфлацията не отговаря - "съвсем малко ще мина на червено". Правилата трябва да се спазват.
0,1% не достигна, за да бъде изпълнен ценовият критерий през декември - 2,5% показа сметката с взети трите страни с най-ниска (средногодишна) инфлация плюс 1,5 при 2,6% за България.
Йорданов обърна внимание на бюджетния дефицит, счетоводно нагласен и с 18 млрд. лв. дупка. "Ако откажат партньорите да ни приемат в еврозоната, поне две години ще има отлагане на влизането", аргументира се Йорданов.
"По-разумно ли е да се иска докладът, когато знаете, че няма да бъде отхвърлен или да получим отказ и реално забавяне?"
На всяка цена ще преследваме еврозоната: Делян Добрев
Европейската комисия със сигурност има много големи опасения дали България ще успее в рамките на 2025 година да състави бюджет с 3% дефицит, отбеляза депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев.
"Това, което се вижда и от нас, и от ЕК, е, че отправната точка на дефицита е 9%, а не 3% - въпросните 18 милиарда дефицит, за които вече няма спор, "Промяната" (както Добрев нарича "Продължаваме промяната" - б.р.) са единствените, които продължават да отричат този дефицит. С 9% дефицит не пускат в еврозоната. Затова е по-добре да се опитаме да го свием до 3% и едва след това да подадем искането за конвергентен доклад", коментира Добрев.
Стабилността на публичните финанси е друг критерий за членство в еврозоната. Според него бюджетният дефицит трябва да е до 3% от БВП.
Еврозоната за нас е толкова важна тема, че на всяка цена ще я
преследваме, без значение какви противоречия евентуално могат да
възникнат между партньорите, подчерта депутатът от ГЕРБ-СДС.