Ръководителят на Военния комитет на НАТО адмирал Роб Бауер заяви, че алиансът поема част от отговорността за координиране на военната помощ за Украйна, която досега се организираше от САЩ. Това предаде Укринформ, като се позова на негово изявление на заседание на Военния комитет на НАТО в Брюксел.
Вследствие на постигнатото във Вашингтон рамково споразумение някои механизми, които преди това бяха организирани от САЩ, сега се прехвърлят под контрола на алианса, допълва БТА.
Адмиралът обясни, че тези промени целят създаването на постоянни механизми за помощ, които да гарантират стабилност за Украйна, независимо от политическите промени.
Той смята, че за висшите украински командири войната не зависи от събитията в западните столици, поради което постоянната помощ е от решаващо значение за украинските въоръжени сили.
Бауер подчерта, че НАТО се ангажира да предостави на Украйна всичко, от което страната се нуждае, за да продължи борбата си срещу руската агресия.
Украинският президент Володимир Зеленски и британският премиер Киър Стармър, чиято страна е основен поддръжник на Украйна в борбата срещу руската инвазия, подписаха вчера "историческо" споразумение за "100-годишно" партньорство между Киев и Лондон, предаде Франс прес.
Според текста на споразумението, публикуван от Киев, документът се
фокусира по-специално върху засилването на сътрудничеството в областта
на отбраната и морската сигурност, както и върху "научните и
технологичните партньорства в области като здравеопазването и болестите,
агротехнологиите, космоса и безпилотните летателни апарати".